Wydarzenia 17 cze 2018 | Redaktor
Susza pustoszy pola. Katastrofa!

fot. Anna Kopeć

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwołał nadzwyczajne spotkanie Zespołu ds. Wsi i Rolnictwa w związku występującymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego suszami. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, którzy w swoich prezentacjach przygotowali raport z regionów, dotkniętych suszą.

W trakcie spotkania wojewoda poinformował o powołaniu nowych komisji ds. szacowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą. Powstaną one w następujących gminach: Strzelno, Nowe, Mogilno, Chełmno, Unisław, Janowiec Wielkopolski i Sadki. Do wojewody wpływają także kolejne wnioski o powołanie komisji z gmin: Dragacz, Sośno, Gąsawa, Dobre, Chodecz, Sicienko, Kcynia, Drzycim, Janikowo.

- W tej chwili wszystko wskazuje na to, ze nasze województwo nie uchroni się przed katastrofą na dużą skalę jeśli chodzi o suszę – mówił na nadzwyczajnym spotkaniu zespołu rolnego wojewoda.

- W maju były takie miejsca, w których w ogóle nie spadł deszcz. W innych były to minimalne ilości wody, która przy bardzo wysokiej temperaturze szybko wyparowała – tłumaczył.

- Tragedia całej sytuacji polega na tym, że to jest już czwarty rok z rzędu kiedy borykamy się z suszą. Tak było w 2015 roku kiedy mieliśmy bardzo trudną sytuację wraz z województwem wielkopolskim. Z kolei w 2016 roku susza dotknęła głównie kujawsko-pomorskie. Trudny był także 2017 rok ze względu na nawałnice i ujemne skutki przezimowania – wyliczał.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz co roku zabiega o pomoc finansowa dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych. W roku 2016 rząd przekazał na ten cel 50 mln zł, w roku 2017 po nawałnicy było to aż 90 mln zł wsparcia. Również i w tym roku sytuacja w uprawach rolnych, w tym również w naszym województwie była poruszana na naradzie z Prezesem Rady Ministrów 11 czerwca 2018 roku.

 

Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor