Wydarzenia 7 cze 19:39 | Redaktor
Święto Województwa. W filharmonii odbyła się uroczysta sesja sejmiku [ZDJĘCIA]

fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

Poniedziałkowa (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa w gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy była kulminacyjnym punktem obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – stwierdził marszałek Piotr Całbecki, odnosząc się do pracowników i funkcjonariuszy instytucji i służb zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19. Przedstawiciele tych struktur byli specjalnymi gośćmi sesji. 

Mszy św. w bydgoskiej bazylice św. Wincentego à Paulo , która rozpoczęła  uroczystości, przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. W nabożeństwie uczestniczyli członkowie zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i radni województwa, a także parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej. 

fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Gośćmi uroczystej, transmitowanej online sesji sejmiku byli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także przedstawiciele blisko stu instytucji i służb w całym regionie zaangażowanych walkę z epidemią Covid-19, którzy odebrali specjalne podziękowania podpisane przez gospodarza województwa i przewodniczącą sejmiku. Oprawą posiedzenia były przygotowana przez toruńską Książnicę Kopernikańską wystawa poświęcona doktor Wandzie Błeńskiej (1911-2014), związanej z Toruniem lekarce, która przez wiele lat prowadziła w Ugandzie ośrodek dla trędowatych, a także wykład na temat doktor Błeńskiej, który wygłosił prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

fot. Andrzej Goiński i dla UMWK-P

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Elżbieta Piniewska poświęcili swoje wystąpienia bohaterom walki z epidemią i doświadczeniu, przez które w związku z epidemią jako społeczność przechodzimy. (...)

fot. Andrzej Goiński i dla UMWK-P

– Dzisiejsze spotkanie dedykujemy naszym bohaterom. Są tutaj z nami przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i służb bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią, niosących pomoc chorym i potrzebującym – powiedział gospodarz województwa. - Chcę podziękować panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi, który reprezentując rząd koordynował w naszym województwie ten obszar, za to, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wielkim programie walki z pandemią, który powoli przechodzi do historii i będzie naszym wspólnym zwycięstwem. Dziękuję wszystkim służbom uczestniczącym w zarządzaniu kryzysowym.  

fot. Andrzej Goiński i dla UMWK-P

Szczególne podziękowania marszałek Piotr Całbecki skierował do medyków pracującym w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach covidowych, a także do personelu całodobowych domów opieki nad osobami niesamodzielnymi. Podkreślił też ogromną odpowiedzialności dyrektorów placówek medycznych, którzy w trudnej sytuacji, pod presją okoliczności musieli, podejmować niezwykle ważne decyzje.  

Chwilą ciszy zebrani uczcili pracowników placówek służby zdrowi, którzy zmarli na Covid-19, niosąc pomoc chorym.  

Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego, skróty - redakcja

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor