Wydarzenia 31 paź 2018 | Jarosław Kopeć
Świnie w grze. Ostatnia prosta kampanii w Koronowie

Zwolennicy obecnego burmistrza rozdaja w Koronowie jabłka/fot. bw

Patryk Mikołajewski z KWW „Koronowo Budzi Się” w świąteczne dni nie będzie prowadził kampanii wyborczej: - Jak każdy przyzwoity człowiek odwiedzę groby bliskich.

Baner reklamowy pretendenta Patryka Mikołajewskiego/fot. bw

Kampania wyborcza w Koronowie zaostrzyła się przed drugą turą. Przypomnijmy: w pierwszej wygrał Patryk Mikołajewski. 34-letni przywódca Koronowskiej Komandorii Templariuszy stawił dzielnie czoła wieloletniemu burmistrzowi, Stanisławowi Gliszczyńskiemu. Jego przewaga wyniosła 135 głosów. Trzeci w wyścigu do fotela burmistrza Koronowa Bogusław Guziński zdobył poparcie 1693 wyborców. I ten elektorat jest języczkiem u wagi. Sam Guziński w mediach społecznościowych oświadczył, że popiera Mikołajewskiego.

Zaraz potem na Facebooku powstało konto pod nazwą „Patryk nudzi się”, na którym publikowane są memy szkalujące Mikołajewskiego. Pierwszy wpis pojawił się 26 października.

Baner reklamowy burmistrza Gliszczyńskiego na koronowskim rynku/fot. bw

Dzień później burmistrz Stanisław Gliszczyński zamieścił oświadczenie: „W minionym tygodniu z jednego z wielu kont Facebookowych poświęconych kampanii wyborczej w Koronowie zaatakowano również mojego rywala. Natychmiast pojawiły się w Internecie sugestie, iż za tym kontem stoję ja i mój sztab lub moi zwolennicy. Szanowni Państwo z całą stanowczością stwierdzam, iż te zarzuty to kłamstwo i każdy, kto powiela je publicznie musi liczyć się z konsekwencjami”.

Sztab Patryka Mikołajewskiego na konferencji prasowej w środę (31 października) ujawnił, że „ Gliszczyński jest członkiem zamkniętej grupy na Facebooku zatytułowanej „Koronowo_2018”, która została stworzona w celu moderowania oszczerczych działań i uprawiania brudnej kampanii”.

W materiałach przedstawionych przez sztab widnieje nazwisko osoby, która zajmowała się prowadzeniem kampanii prezydenckiej Rafała Bruskiego. Memy zamieszczane na koncie „Patryk nudzie się” mają ten sam motyw graficzny jak te publikowane przeciwko konkurentowi Bruskiego w wyborach w Bydgoszczy.  

Kartą przetargową wyborów stały się m.in. świnie. Mikołajewskiemu w formie pytań zarzucono bowiem wolę utworzenia chlewni tuczu przemysłowego świń.

Co więcej, prezydent Bruski w poniedziałek (29 października) podpisał z Gliszczyńskim w imieniu Bydgoszczy list intencyjny o utworzeniu linii międzygminnej komunikacji publicznej, obsługiwanej przez MZK Bydgoszcz. Koronowo odwiedził też jeden liderów kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej marszałek województwa Piotr Całbecki.

Patryk Mikołajewski i jego sztab wydali dziś (31 października) oświadczenie/fot.bw

Wobec rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, stanowczo stwierdzamy:

Wszystkie treści zawarte na stronie jak i rozpowszechniane przez jego zwolenników są nieprawdziwe, w szczególności:

- nieprawdą jest, iż kandydat na burmistrza Patryk Mikołajewski jest zwolennikiem budowy chlewni  tuczu przemysłowego na terenie Miasta i Gminy Koronowo,

- nieprawdą jest, iż kandydat na burmistrza Patryk Mikołajewski po objęciu stanowiska burmistrza Koronowa będzie masowo zwalniał osoby pracujące w Urzędzie Miejskim, szkolnictwie i jednostkach podległych w tym spółce ZGKiM,

- nieprawdą jest, że Patryk Mikołajewski nie chciał podjąć debaty z obecnie urzędującym burmistrzem.

Ubolewamy, że nasi mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd, jednocześnie trzymając Pana Burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego za słowa wypowiedziane w przytoczonym przez nas oświadczeniu:

„… każdy kto powiela publicznie te treści, musi liczyć się z konsekwencjami…”

Komitet Wyborczy Wyborców „Koronowo Budzi Się”  

Sam kandydat na burmistrza oświadczył, że w okresie świątecznym nie będzie prowadził kampanii i jak każdy przyzwoity człowiek odwiedzi groby bliskich i odda się zadumie, zwłaszcza że po Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dniu Zadusznym (Dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych-2 listopada) następuje cisza wyborcza.

Jarosław Kopeć

O wynikach i komentarzach na fejsie czytaj tutaj