Wydarzenia 12 maj 14:22 | mk
Szpital tymczasowy w Ciechocinku kończy działalność

Szpital tymczasowy w dniu otwarcia (29 marca)/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Praca szpitala tymczasowego w Ciechocinku zostanie zawieszona 15 maja. Pozwala na to spadek liczby hospitalizacji pacjentów z COVID-19.

O bieżącej sytuacji epidemicznej w regionie w środę (10 maja), na Facebooku, poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Podkreśla, że wyposażenie szpitala tymczasowego pozostanie na miejscu. - Nie możemy do końca być pewni, że czwartej fali nie będzie, zakładamy oczywiście, że taka sytuacja po szczepieniu nie nastąpi, ale jednak infrastruktura w Ciechocinku pozostanie. Będzie zapasowym potencjałem naszego regionu - tłumaczy.

Sytuacja w szpitalach się poprawia: spadła liczba hospitalizacji z powodu COVID-19. Pięć tygodni temu w kujawsko-pomorskim z tego powodu w lecznicach przebywało 1860 osób, obecnie - 811. Spadła też liczba zajętych respiratorów. -  W trakcie trzeciej fali przekroczyliśmy 210 pracujących respiratorów, wspomagających oddychanie osób przechodzących COVID-19. W tej chwili wykorzystanych jest znacznie poniżej 100. To oznacza, że jesteśmy na końcu trzeciej fali koronawirusa – uważa Mikołaj Bogdanowicz.

Pozwala to na przywracanie dostępności służby zdrowia. – Pracujemy ze sztabem kryzysowym, z dyrekcją szpitali nad odmrażaniem łóżek. Jeszcze w maju odmrozimy przeszło 1300 łóżek w naszym regionie, co pozwoli na uruchomienie zatrzymanych m.in. oddziałów internistycznych, wewnętrznych w szpitalach powiatowych, ale również oddziałów kardiologicznych czy chirurgicznych tam, gdzie były przekształcane na oddziały covidowe – zapowiada.

Obecnie w województwie zaszczepionych jes ponad 700 tys. osób, w tym 170 tys. – dwiema dawkami lub szczepionką jednodawkową.

mk Autor