Wydarzenia 1 gru 16:52 | mk
Szpital tymczasowy w Ciechocinku wznowił działalność

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

66 miejsc dla pacjentów z Covid-19 przygotowano w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Placówka została uruchomiona 1 grudnia.

Szpital tymczasowy, podobnie jak poprzedniej zimy, funkcjonuje w budynku 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego. Podczas spotkania z mediami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że w lecznicach w województwie przebywa obecnie 971 osób chorych na Covid-19. – Ta liczba jeszcze nie zmusza nas do zatrzymywania zabiegów planowych. Naszym celem jest to, aby jak najdłużej zachować wszystkie funkcje szpitali. W tym momencie nie ma większych problemów i mam nadzieję, że szczyt fali będziemy mieli niedługo za sobą, a liczba zachorowań zacznie spadać. Liczba zakażeń co prawda wciąż rośnie, ale nie są to wzrosty na poziomie 40–50 procent – mówił.

Przekazał też, że odsetek dodatnich wyników testów na koronawirusa w naszym województwie spadł – wynosi obecnie 26 procent.

Szpital tymczasowy dysponuje 66 miejscami, w tym 10 respiratorowymi. Pracę w lecznicy podejmą w znacznej mierze osoby, które pracowały w nim wcześniej. – Są to osoby zmotywowane, bardzo zaangażowane, które przyjechały do naszego szpitala z własnej woli. W kadrze jest także kilkanaście osób z naszego szpitala – mówił dyrektor ds. lecznictwa Dariusz Marcinkowski. – Mamy doświadczenie z poprzedniej działalności, w związku z czym jesteśmy przygotowani i optymistycznie nastawieni, choć wiemy, że praca będzie ciężka, a dane statystyczne wskazują na to, że będziemy mieli dużo pracy, ale po to jesteśmy – dodał.

Szpital dysponuje trzema zbiornikami tlenowymi; główny ma 10 ton, pozostałe – po dwie tony. – Udało nam się dokonać modyfikacji instalacji tlenowej pod kątem nowych wymagań. Możemy mieć nawet 30 miejsc z wysokim przepływem high-flow, dzięki czemu wzrośnie komfort leczenia pacjentów – tłumaczył pełnomocnik wojewody ds. szpitala tymczasowego Jerzy Kowalik. – Szpital nie funkcjonował przez osiem miesięcy, dlatego wszystkie sprzęty i instalacje zostały dokładnie sprawdzone. Pacjenci, którzy przybędą do tego szpitala, będą mieli bardzo dobre warunki – zapewnił.

1 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 nowych zakażeniach koronawirusem, 1361 z nich dotyczą województwa kujawsko-pomorskiego. W kraju z powodu Covid-19 zmarło 161 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami – 409 osób. 

Na podstawie komunikatu Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy i Ministerstwa Zdrowia

Zdjęcia: KPUW

mk Autor