Wydarzenia 5 cze 12:03 | Redaktor
Sztafety uczciły pamięć Bronisława Malinowskiego [ZDJĘCIA]

fot. Mariusz Nasieniewski dla UMWK-P

W przypadającą w piątek (4 czerwca) 70. rocznicę urodzin wybitnego lekkoatlety Bronisława Malinowskiego sztafety przebiegły z Bydgoszczy i Torunia do Grudziądza. Na mecie czekała na nich mobilna wystawa plenerowa poświęcona tej postaci.

Sztafety wystartowały w piątek (4 czerwca) z rynku Starego Fordonu w Bydgoszczy oraz z placu Teatralnego przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Kolumny biegaczy połączyły się w Chełmnie, przebiegając odpowiednio 35 (z Bydgoszczy) i 45 kilometrów (z Torunia).

Sztafeta wyruszająca z Bydgoszczy/fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Start w Toruniu/fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

Połączenie sił w Chełmnie/fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

Następnie połączone siły sztafet ruszyły wzdłuż prawego brzegu Wisły przez Górne Wymiary (powiat chełmiński) i Szynych (w powiecie grudziądzkim) do Grudziądza. Metę wyznaczono na stadionie Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia – macierzystego klubu Bronisława Malinowskiego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę startową, a na mecie medal za ukończenie zawodów.

fot. Mariusz Nasieniewski dla UMWK-P

Na mecie dostępna była wystawa „Bronisław Malinowski - sportowa ikona Grudziądza”  składającą się z 16 plansz prezentujących lekkoatletę (...). Wśród prezentowanych zdjęć znalazły się fotografie m.in. z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972 rok) i Moskwie (1980 rok) oraz z biegu po złoto podczas mistrzostw Europy w Rzymie w 1974 roku.

W obchody urodzin sportowca wpisany jest również cykl biegów o Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego – w Inowrocławiu, Piotrkowie Kujawskim (powiat radziejowski), Unisławiu (w powiecie chełmińskim), Żninie, Brześciu Kujawskim (powiat włocławski), Ciechocinku (powiat aleksandrowski), Lipnie, Rypinie, Lubiewie (w powiecie tucholskim), Grudziądzu, Tucholi i Gniewkowie (powiat inowrocławski).

Departament Sportu i Turystyki oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, skróty - red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor