Terytorialsi porządkowali miejsca pamięci na 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
fot. 8 K-PBOT
Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo”, uporządkowali ponad 30 miejsc pamięci na terenie województwa.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Akcja była cykliczną inicjatywą kujawsko-pomorskich terytorialsów oraz władz województwa. Prace, w zależności od potrzeb, polegały na myciu tablic pamiątkowych i pomników, pieleniu i uprzątnięciu śmieci. Jednym z najaktywniejszych inicjatorów akcji w 8K-PBOT był terytorials szer. Radosław Duch.
- Wiele jest dat w historii naszego Narodu, które warte są wspominania i uczczenia. Jednak dla mnie, osobiście jedna jest najważniejsza. Wtedy wszyscy bez względu na wiek, kolor skóry, zawód, czy wygląd zatrzymują się w zadumie i oddają hołd tym, którzy walczyli za nasz kraj. 1 sierpnia, godzina 17.00 znowu staniemy razem dumni z heroizmu naszych przodków. Nie jest ważne, czy będzie to Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Grudziądz, czy też Nowy Jork. Ważne, że oddamy im należyty szacunek i pamięć. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, powiedział kiedyś Zbigniew Herbert, dlatego mam nadzieję, że moje włączenie się w akcję da przykład innym i zachęci ich do takiego działania - szer. Radosław Duch.
Akcja porządkowania miejsc pamięci była już kolejną, która potwierdziła praktyczny wymiar zobowiązań żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK i Powstańców Warszawskich.
Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. To jest dług honorowy, który musimy spłacić.
Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej. Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”.
Źródło: 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo”