Wydarzenia 18 cze 16:08 | mk
Tłumnie na zlocie zabytkowych autobusów [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W sobotę (18 czerwca) m.in. ikarusy i jelcze zaparkowały przed stadionem Chemika w Bydgoszczy. Zainteresowani mogli zajrzeć do środka zabytkowych pojazdów, od godz. 12.00 – także się nimi przejechać, w ramach kursów linii specjalnych.

To już V Zlot zabytkowych autobusów organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy. W godz. 10.00-12.00 trwała wystawa zabytkowych autobusów na placu przed stadionem Chemika. W południa rozpoczęła się parada ulicami miasta. Autobusy przejadą trasą

Wystawa zabytkowych autobusów będzie czynna w godz. 10.00–12.00 na placu przed stadionem Chemika (ul. Glinki 79). W południe rozpocznie się parada ulicami miasta. Autobusy przejechały m.in. ul. Glinki, Trasą Uniwersytecką, Kujawską, Bernardyńska, 3 Maja, Markwarta – Al. Ossolińskich, Al. Mickiewicz,  Świętojańska, Hetmańska, Sobieskiego, Warszawską, Zygmunta Augusta (buspas) do Rycerskiej, skąd zawróciły na stadion Chemika.  

Nadal można skorzystać z kursów linii specjalnej B, obsługiwanych przez autobusy uczestniczące w zlocie. Linia B kursuje w relacji Stadion Chemika – Myślęcinek, co około 5–7 minut, przez ul. Glinki, Trasę Uniwersytecka, Ogińskiego, Sułkowskiego, Modrzewiową i Gdańską, do ok. godz. 17.30. Autobusy nie będą zatrzymywać się na przystankach pośrednich. 

Linia A zakończyła już kursu; do godz. 15.10 dowoziła grupy zwiedzających do zajezdni tramwajowej. Wstęp na zajezdnię był  umożliwiony tylko dla grup sformowanych przy stadionie Chemika i podróżujących autobusami linii A.

Dodatkową atrakcją była możliwość dotarcia na zlot zabytkowym tramwajem Herbrand: o godz. 9.00 wyruszył on z fordońskiej pętli Przylesie do pętli Wyżyny.

Kurs autobusem linii specjalnych oraz udział w wystawie są bezpłatne – wydarzenie finansowane jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Partnerami są: Miasto Bydgoszcz, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy oraz Irex Trans Bydgoszcz.

mk Autor