Wydarzenia 27 paź 10:10 | Redaktor
TMMB zapowiada kwestę na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy

fot. Anna Kopeć, archiwum

Kolejna już 26 „Kwesta na rzecz ratowania najstarszych  bydgoskich cmentarzy”  odbędzie się  1 listopada w dniu Wszystkich Świętych  w godzinach 9.00-16.00 na cmentarzu  Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej 15. Głównym organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Cały czas trwają przygotowania do   tegorocznej „Kwesty   na rzecz ratowania  najstarszych  bydgoskich cmentarzy” organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wszystko przy życzliwym  wsparciu i pomocy  bydgoskich mediów, zwłaszcza TVP 3 Bydgoszcz, „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego”, Polskiego Radia PiK, „Gazety Wyborczej” i Bydgoskiego Portalu Internetowego. Dziennikarze będą kwestować do specjalnie oznakowanych puszek. 

Pieniądze uzyskane podczas kwesty 2022 roku wydatkowane będą  (na miarę pozyskanych środków) na dokończenie naprawy grobowca Rodziny Warmińskich oraz wybrane nagrobki z rozbitymi tablicami na  Cmentarzu Starofarnym.

 Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej  odwołano już stan epidemii, to jednak obowiązuje  rozporządzenie  Ministra Zdrowia  z dnia 12 maja 2022  w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej Stanu zagrożenia  epidemicznego. Dlatego zdecydowaliśmy się na ograniczenie liczby kwest w Bydgoszczy, do jednej na  cmentarzu Starofarnym. Także do przypomnienia  uczestnikom kwesty o zachowaniu ostrożności, m.in. do wrzucania  datków do wolno stojącej urny.

Jednocześnie wzorem minionego roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy  i miasto Bydgoszcz  organizuje zrzutkę, która  wyklucza  bezpośredni  kontakt kwestujących i ofiarodawców. Środki można wpłacać w ramach wirtualnej zbiórki, prowadzonej na stronie www.zrzutka.pl/8je9fm. 

Zrzutka  będzie  trwała do odwołania, nie dłużej jednak niż do końca listopada 2022 roku. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zdecydowała się na kwestę na cmentarzu Starofarnym także dlatego, że mimo dużej  życzliwości  bydgoszczan  jest to nekropolia  wciąż  okaleczona, zdarzają się przypadki rozbijania nagrobków  a także  smarowania sprayem. 

 Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, z wdzięcznością informuje, że wśród kwestujących znajdzie się wielu znamienitych bydgoszczan, przedstawicieli różnych profesji i zawodów. Dorocznym zwyczajem do  podziękowań TMMB dołączy znaczki wydrukowane przez Drukarnię Abedik p. Henryka Balickiego.                                                                

                                                     

źródło: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Plakat przygotowany staraniem miasta Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor