Wydarzenia 9 maj 2021 | mk
„Wspaniałe sportowe widowisko”. Mistrzostwa Polski w Szachach zakończone [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Rekordowe nagrody – po 60 tysięcy złotych – otrzymają Radosław Wojtaszek i Klaudia Kulon, zwycięzcy tegorocznych Mistrzostw Polski w Szachach. Ceremonia zamknięcia w sobotę (8 maja) zwieńczyła zmagania zawodników w Bydgoszczy.

Medalistów udekorowano w hotelu Holiday Inn, gdzie toczyły się rozgrywki. W turnieju pań po złoto sięgnała Klaudia Kulon, srebro wywalczyła Jolanta Zawadzka, a brąz – Karina Cyfka.

Na najwyższym stopniu podium w turnieju mężczyzn po raz czwarty stanął Radosław Wojtaszek. Drugie miejsce zajął Wojciecha Moranda, a trzecie trener polskiej kady Bartosz Soćko.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla zwycięzców najciekawszych partii. Jak podkreślił zaangażowany w organizację mistrzostw minister Łukasz Schreiber, wybór był bardzo trudny, a turniej dostarczał wielu emocji. – Jose Raul Capablanca powiedział, że „szachy umrą na remis”. Gdyby zobaczył turniej pań, z pewnością by zmienił zdanie – uśmiechnął się. – 80 procent rozstrzygniętych partii to niesamowita sprawa na tym poziomie.

– Nie było zawodczniczki, która by nie wygrała swojej partii; nie ma zawodnika, który by nie przegrał jakiejś partii. To pokazuje, jak wspaniałe pod względem sportowym było to widowisko – dodał.

Ostatecznie nagrody od dr Ireny Eris trafiły do Igora Janika, za zwycięstwo odniesione nad Radosławem Wojtaszkiem, i do Kariny Cyfki – za zwycięstwo nad Joanną Dworakowską.

Nagrodę główną otrzymał „zwodnik, który podbił serca kibiów w Bydgoszczy, jest sprawcą największej sensacji turnieju” – 18-letni mistrz międzynarodowy Paweł Teclaf, za zwycięstwo odniesione w partii ćwierćfinałowej nad arcymistrzem Robertem Kempińskim.

– Za te emocje, walkę, za determinację, oraz za panujący tutaj fair play – dziękuję, a zwycięzcom ogromnie gratuluję – mówił minister Schreiber, fundator nagrody.

Kryształowy Puchar od archimstrzyni Hanny Ereńskiej-Barlo, za największą różnicę między swoim obecnym rankingiem a rankingiem podczas mistrzostw, otrzymała Klaudia Kulon.

Partnerem mistrzostw była Poczta Polska. Dyrektor regionu Karol Górski ogłosił zwycięzców konkursu na projekt grafiki spersonalizowanego znaku opłaty pocztowej: „Znaczki na szachownicy”. Arkusze z grafikami swoich prac, w ramach usługi „Mójznaczek”, otrzymają Piotr Pryka, Kamil Tyburski i Janusz Czupryński. 

Uczestnikom mistrzostw pogratulował prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak. Dziękował także sponsorom za wsparcie polskich szachów. – Ten turniej nie mógłby się odbyć bez mecenasów, sponsorów. Chciałbym podziękować przede wszystkim Łukaszowi Schreiberowi, który niezwykle nas wspiera, pomaga, żeby wszystko działało w jak najlepszy możliwy sposób – mówił. Podkreślił także, że wsparcie państwa polskiego (imprezę honorowym patronatem objął premier Mateusz Morawiecki, a sponsorami były spółki skarbu państwa), stawia dyscyplinę w dobrej sytuacji przed powrotem do rozgrywek międzynarodowych.

78. LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach oraz 73. PGNiG TERMIKA Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet uważam za zamknięte – zakończył.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor