Wydarzenia 26 wrz 07:57 | BR
Topniejący lodowiec odkrył historyczny wrak

fot. pixabay

Lodowiec Eyjafjallajökull stopniowo topnieje w okolicach Islandii. Odsłonił on wrak samolotu z czasów II wojny światowej.

Odsłonięty wrak samolotu to amerykański bombowiec B-17 Flying Fortress, który rozbił się na lodowcu 16 września 1944 roku. Załodze udało się przeżyć. Lodowiec zaczął wówczas zakrywać samolot, a teraz stopniowo go odkrywa. Okoliczności katastrofy wyjaśniono dopiero pod koniec XX wieku.  

 

Były burmistrz Ísafjörður jest zafascynowany historią wraku:

- Odkąd usłyszałem o wraku, nie mogłem przestać o nim myśleć. Uważam, że to fascynująca historia – powiedział Guðmundur Gunnarsson.

 

Bombowiec leciał do Anglii po tym jak uzupełnił paliwo na lotnisku w Keflavíku. Warunki pogodowe na Islandii były złe w wyniku czego samolot został zniesiony z kursu. Poszybował w dół i rozbił się na lodowcu. Dziesięcioosobowa załoga przeżyła upadek i po dwóch dniach od katastrofy dostała się do gospodarstwa w rejonie Fljótshlíð, w południowej Islandii.

 

Po katastrofie amerykańscy wojskowi dwa razy próbowali dostać się do wraku. Za pierwszym razem udało im się usunąć kilka przedmiotów z miejsca wypadku. Druga wyprawa musiała jednak zawrócić, a wrak pokrył się śniegiem i pozostał pod nim aż do teraz.

 

Na podstawie: icelandnews.is

BR

BR Autor

Redaktor