Wydarzenia 23 maj 21:29 | kd
Zmarła Maja Lidia Kossakowska, znana pisarka fantasy

fot. Fabryka Słów

W nocy 23 maja zginęła tragicznie pisarka Maja Lidia Kossakowska. Miała zaledwie 50 lat.

Dzisiaj w nocy zginęła tragicznie Maja Lidia Kossakowska - znakomita polska pisarka fantastyczna, dwukrotna laureatka Nagrody Zajdla. Jej nagłe odejście jest dla nas wstrząsem. Maja była nie tylko utalentowaną pisarką, ale też wspaniałą osobą - życzliwą, pełną empatii i poczucia humoru. Łączymy się w bólu po stracie z jej rodziną i bliskimi.

- poinformował portal Nowa Fantastyka.

Pisarka zginęła w nocnym pożarze domu letniskowego w Starych Załubicach. O szczegółach tragedii napisał na Facebooku jej przyjaciel Łukasz M. Wiśniewski. 

moja przyjaciółka, wręcz starsza siostra z wyboru, Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze domku na działce. Jarek Grzędowicz (mąż pisarki - przyp. red.) wyszedł po drewno do kominka, nie przebił się z powrotem przez ścianę ognia. Żyje, jest poparzony (...).

- przekazał. 

Nie ma słów właściwych, by przekazać taką informację. Dziś w nocy odeszła od nas Maja Lidia Kossakowska. Tragiczny wypadek pozostawił nas wszystkich w niedowierzaniu i szoku. Maju, za kilka dni mieliśmy się spotkać, porozmawiać, pośmiać się - jak zawsze. Pozostawiłaś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć

- napisało wydawnictwo Fabryka Słów, które publikowało utwory Kossakowskiej.

Maja Lidia Kossakowska debiutowała w 1997 roku opowiadaniem „Mucha” na łamach czasopisma „Fenix”. W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór „Beznogi tancerz”. Napisała trzy książki o tematyce anielskiej: „Obrońcy Królestwa”, „Siewca Wiatru” oraz „Żarna niebios”. W książce pt. „Ruda sfora” dała wyraz fascynacji mitologią Jakutów. W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem „Upiór Południa”, które określiła mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści, jakie kiedykolwiek napisała. Ośmiokrotnie była nominowana do nagrody im. Janusza Zajdla, zdobyła ją dwa razy.

Przyczyny pożaru będą ustalać biegły z zakresu pożarnictwa i policja pod nadzorem prokuratury.

kd Autor