Wydarzenia 11 maj 2022 | mk
Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jakie atrakcje w Bydgoszczy? [PROGRAM]

Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć oryginał „Roty”. Może to być ostatnia szansa, bo Biblioteka nie planuje kolejnego upublicznienia rękopisu/fot. Anna Kopeć, archiwum

Wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, wejścia do pokoju zagadek – to niektóre wydarzenia, jakie z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała WiMBP w Bydgoszczy. Obchody zwieńczy sobotnia (14 maja) Noc Muzeów, podczas której można będzie m.in. zwiedzić Bbibliotekę Bernardynów czy zobaczyć pokaz introligatorski.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Na obchody zapraszają Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Bezły w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Poniżej program wydarzeń:

Wystawa pt. „Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY”.

Wystawa prezentuje Laureatów ostatniej edycji Konkursu „Książka Roku” realizowanego co roku przez Polską Sekcję IBBY; przedstawia twórców nagrodzonych w trzech kategoriach: literackiej, graficznej, upowszechniania czytelnictwa. Na celu ma promocję wartościowej literacko i artystycznie książki dla młodych odbiorców, a nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Wystawa potrwa do 26 maja.

Wystawa pt. „To jest mój rok! 180. urodziny Marii Konopnickiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy” zorganizowana w związku z Rokiem Marii Konopnickiej i 180. urodzin pisarki. Bydgoska książnica może się pochwalić bogatym zbiorem rękopisów autorki, które zaprezentuje w Bibliotece Głównej: wierszy oraz korespondencji z jej dziećmi i ludźmi kultury i nauki, a co najważniejsze – oryginałem „Roty”, wiersza poetki z 1908 r., do którego w 1910 r. muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Stał się on jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Wystawa potrwa do 10 czerwca. 

Wystawa pt. „Bydgoszcz na starej fotografii”

Na ekspozycji umiejscowionej w zabytkowej klatce schodowej budynku przy ul. Długiej 39 można zobaczyć wcześniej niepublikowane fotografie oraz plany miasta pochodzące z XX wieku. Wystawę można oglądać w Bibliotece Głównej (wejście od ul. Długiej 39), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00. Będzie dostępna do 30 czerwca.

12 maja [Biblioteka Główna, Stary Rynek 24]

18.00 Spotkanie autorskie z Janem Englertem i Kamilą Drecką wokół książki „Bez oklasków” organizowane w ramach Programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Jan Englert – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Kamila Drecka – dziennikarka telewizyjna, absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. W poznańskim oddziale TVP realizowała reportaże społeczne i filmy o sztuce. W TVP2 pracowała przy realizacji popularnego programu „Pegaz”. Największą popularność przyniosły jej cykle telewizyjne „Ogród Sztuk” oraz „Prawdę Mówiąc”.

18.00 Projektor – W ramach Tygodnia Bibliotek wyświetlony zostanie film z klasyki światowej kinematografii [Strych Biblioteki Głównej]

13 maja [Biblioteka Główna, Stary Rynek 24]

14.00, 16.00; Pokój Zagadek „Stwór Nieczytek”

Biblioteka zaprasza do pokoju zagadek przy Starym Rynku: dzieci i rodzice mają 60 min., aby rozwiązując łamigłówki i zagadki, uratować zagrożoną Krainę Bajek przed złym Stworem Nieczytkiem, który uwięził wszystkie opowieści. Godziny wejść: 14.00, 16.00.

Zapisać należy się pod nr. telefonu. 512 806 564 minimum trzy dni przed grą. Regulamin dostępny na stronie internetowej Biblioteki: www.biblioteka.bydgoszcz.pl. Pokój Zagadek będzie dostępny także podczas Nocy Muzeów, godziny wejść i informacje o zapisach poniżej. 

godz. 16.00 Warsztaty dla dorosłych i seniorów – Jutowe zawijanki

Warsztaty tworzenia z butelek i sznurka modnych i ekologicznych wazoników, które odmienią każde wnętrze poprowadzą Dorota Kowalczyk i Paulina Czerwińska. Zapisy pod numerem telefonu 52-33-99-248 (Wypożyczalnia Główna), 512-806-564 lub biblioteka@wimbp.bydgoszcz.pl.

godz. 17.00 Spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim wokół najnowszej książki pt. „Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach”. Serwetnik, kula armatnia, czołgi, samoloty, talerzyk, zamek, łańcuch, torba, złote monety, stają się trampoliną do podróży w czasie.

14 maja, Europejska Noc Muzów

  • Pokój Zagadek „Stwór Nieczytek”. Biblioteka zaprasza do pokoju zagadek przy Starym Rynku: dzieci i rodzice mają 60 min., aby rozwiązując łamigłówki i zagadki, uratować zagrożoną Krainę Bajek z rąk złego Stwora Nieczytka, który uwięził wszystkie opowieści! Godziny wejść: 18.00, 19.30, 22.30. Do pokoju zagadek obowiązują zapisy w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek (9–13.05) pod numerem tel. 512–806–564  w godz. 7.30–15.30. Miejsce: Biblioteka Główna (Strych, II piętro) Stary Rynek 24.
  • godz. 18.00–24.00 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów. Biblioteka Bernardynów gromadzi najstarszy w mieście księgozbiór sięgający schyłku XV wieku, dostępny w sali stylizowanej na wzór wąskiej gotyckiej librarii. W zbiorze bernardynów znajduje się 97 inkunabułów (druków wydanych do końca 1500 roku). Najciekawszym z nich jest ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników”, wydana we Florencji w 1489 roku. Jest to unikat w skali światowej. Miejsce: Biblioteka Główna, Stary Rynek 24. 

Zwiedzanie zorganizowane w 10-osobowych grupach, zapisy w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek (9–13 maja) – tel. 52 33 99 202 w godz. 7.30–15.30.

  • godz. 18.00–24.00 Zwiedzanie Introligatorni WiMBP /Pokaz introligatorski – niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych. Miejsce: Biblioteka Główna – Introligatornia, ul. Długa 39.

  • godz. 18.00–24.00 Zwiedzanie magazynu – zwiedzający uczestniczyć będą w pokazie procesu „od zamówienia do realizacji” obejmującym kolejne etapy: wydruk zamówienia, wyszukanie na półkach po sygnaturze, realizacja zamówienia i dostarczenie windą. Podczas zwiedzania pracownicy magazynu zaprezentują gościom najciekawsze zbiory, a na zakończenie uczestnicy wyszukują książki po sygnaturze, w których ukryte są ciekawostki. Miejsce: Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.

  • godz. 18.00–24.00 Kiermasz Taniej Książki

  • godz. 21.00–22.00 Koncert na Strychu. Na scenie na poddaszu Biblioteki Głównej zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ. To projekt audiowizualny, działający od 2019 r. poruszający się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo–dźwiękowych. Monika Kuczyniecka wykorzystuje sample wideo oraz tworzywo wybierane intuicyjnie do poszczególnych pokazów. Radosław Drwęcki (elektronika) i Marcin Karnowski (handpan, hamgam, shruti box, cymbały rzeszowskie, perkusjonalia, SPDS,) odpowiedzialni są za płaszczyznę muzyczną. Miejsce: Biblioteka Główna (Strych, II piętro), Stary Rynek 24.

  • W czasie Nocy Muzeów Biblioteka zaprasza również do zwiedzania wystawy pt. „To jest mój rok! 180. urodziny Marii Konopnickiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy”. Biblioteka zaprezentuje rękopisy prac literackich oraz liczną korespondencję autorki. Niepowtarzalną atrakcją wystawy będzie oryginał „Roty”, którą Biblioteka pokaże w trakcie Nocy Muzeów. Tegoroczna Noc Muzeów będzie jedyną w swoim rodzaju okazją, aby zobaczyć oryginał na żywo! Biblioteka nie planuje ponownego udostępniania „Roty”, została ona zdigitalizowana i będzie dostępna wyłącznie w formie elektronicznej. Wystawienie dzieła pisarki nastąpi 14 maja 2022 roku w godz. 18.00–24.00, w Wypożyczalni Głównej Biblioteki.

* 11 maja w ramach Bydgoskich Śród Literackich w Bibliotece Głównej odbyło się także spotkanie autorskie z Wojciechem Banachem (1953). Urodził się i mieszka w Bydgoszczy. Poeta. Aktywny literacko od 1974 roku. Autor ponad 20. książek poetyckich. W latach siedemdziesiątych XX wieku należał do Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan” znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Od 1990 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, pełniącym od 2011 r. funkcję prezesa zarządu Oddziału Bydgoskiego SPP. Wchodzi w skład Kapituły Nagród i Stypendiów Artystycznych Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jest członkiem Zespołu Doradczego „Niepodległa” Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Gościem wieczoru był również Jan Kaja (1957). Urodzony w Bydgoszczy., malarz, fotograf, wydawca. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych.

9 i 11 maja odbyły się także rękodzielnicze warsztaty dla dorosłych i seniorów.

 

mk Autor