Wydarzenia 19 wrz 16:18 | mk
Trzy firmy chcą wybudować IV krąg Opery Nova

wizualizacja WAPA

Najtaniej, bo na ponad 116 mln zł, rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg wraz z infrastrukturą parkingową wyceniła firma Budimex. W poniedziałek (19 września) otwarto oferty w przetargu.

Poza warszawskim Budimeksem, do przetargu przystąpiły także konsorcja: spółek Grupy Budowlanej Alstal i Alstal Investment oraz ERBUD S.A. i Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Erbud” Przemysłówka, które wyceniły prace odpowiednio na 122 i 158 mln zł brutto.

Dwie tańsze oferty mieszczą się w kwocie przewidzianej ra realizację inwestycji przez Operę Nova: 125 mln zł brutto. Teraz oferty zostaną poddane ocenie formalno-merytorycznej. Pod uwagę przy ocenie ofert brane są: cena (60 proc.), doświadczenie ekspertów (16 proc.), okres gwarancji (20 proc.), termin wykonania garażu (4 proc.). Wybrany wykonawca od chwili podpisania umowy będzie miał 28 miesięcy na realizację robót związanych z budową IV kręgu.

Wszystkie trzy firmy zapewniają siedmioletni okres gwarancji; zadeklarowały także budowę garażu w 120 dni. 

Czwarty krąg z pierwszym będą połączone szeroką strefą na poziomie foyer (z górnego łącznika zrezygnowano). Znajdzie się w nim sala kameralna dla maks. 485 osób, która będzie wykorzystywana m.in. jako sala prób (wyposażona w system elektroakustyczny), przestrzeń wystawiennicza oraz sala kinowa dla maks. 205 widzów. Z tarasu będzie można podziwiać Stare Miasto.

Na dwupoziomowym garażu podziemnym zmieści się ok. 228 samochodów. Będzie on bezpośrednio połączony z holem wejściowym dużej sali operowej. 

W ramach inwestycji przebudowana też zostanie ul. Karmelicka, która stanie się drogą dojazdową do garażu. Wymieniona zostanie nawierzchnia, powstaną chodniki, zamontowane zostanie oświetlenie.

Twórcy projektu do pierwotnej koncepcji wprowadzali zmiany, m.in. w toku rozmów z Radą ds. Estetyki Miasta. – Znikną obecne bariery dla rowerzystów i niepełnosprawnych. Zyskamy też nowy taras widokowy, by móc delektować się min. Brdą, Wyspą Młyńską i bydgoską katedrą. Dojdzie także nowy szpaler drzew od strony Focha i zieleń – podkreśla członek Rady, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, Maciej Bakalarczyk. 

Według porozumienia, jakie podpisali w 2018 r. marszałek Piotr Całbecki, prezydent Rafał Bruski i dyrektor Maciej Figas, budowę czwartego kręgu mają po połowie sfinansować Miasto i zarząd województwa. O sposób sfinansowanie garażu troszczyć ma się wyłącznie ten ostatni.

mk Autor