Trzy nowe podpisy zostaną odsłonięte w Bydgoskiej Alei Autografów
Od lewej Piotr Salaber (mat. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), Iga Baumagart Witan (fot. Anna Kopeć), Mariusz Wysocki (mat. Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy)
Iga Baumgart-Witan, Piotr Salaber, Mariusz Wysocki to osoby, które w tym roku zyskają własne „tabliczki” w Alei Autografów na ul. Długiej. Uroczystość odsłonięcia podpisów odbędzie się w sobotę (27 listopada) o godz. 12.00.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W tym roku kapituła wybrała trzy spośród 32 zaproponowanych przez bydgoszczan osób. Uhonorowani zostaną: Iga Baumgart-Witan, lekkoatletka, złota medalistka olimpijska z Tokio, prof. Piotr Salaber, kompozytor, twórca muzyki m.in. filmowej i teatralnej, wykładowca Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz prof. Mariusz Wysocki, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK, twórca jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci z Polski północnej.
Bydgoskie Autografy to wyróżnienie dla osób żyjących, zasłużonych dla Bydgoszczy i promujących ją na zewnątrz. Dotychczas podpisy na ul. Długiej złożyło 48 osób, m.in. sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury.
Iga Baumgart-Witan to urodzona w Bydgoszczy lekkoatletka BKS Bydgoszcz. Dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio 2020 (złoto w sztafecie mieszanej 4x400m i srebro 4x400 m). Medalistka mistrzostw świata i Europy (sztafeta 4x400m), indywidualnie mistrzyni Polski w biegu na 400m z 2017 i 2019, na tym samym dystansie zdobyła także srebro (2011, 2012, 2015) i brąz (2013, 2018).
prof. Piotr Salaber – profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od 1994 do 2001 związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie sprawował funkcję kierownika muzycznego. W latach 1996-97 prowadził program autorski w Polskim Radiu w Bydgoszczy. Od 1997 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Koncertował w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dyryguje wszystkimi nagraniami swojej muzyki teatralnej i filmowej. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną z naukową i dydaktyczną prowadząc zajęcia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a także, gościnnie w Vancouver na University of British Columbia. Autor muzyki do blisko 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV. Autor reportaży m.in. z Indonezji, Singapuru, Madagaskaru, Kenii, Tanzanii, Seszeli, Egiptu, Komorów, Mauritiusa, USA i Meksyku.
prof. Mariusz Wysocki - od 1977 roku związany z Bydgoszczą. Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK. Twórca jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci z Polski północnej. Jest promotorem i recenzentem licznych prac doktoranckich i rozpraw habilitacyjnych, sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Jest on członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Współpracował z fundacją Iskierka – organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Był zaangażowany w działalność 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tematem było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Wyróżniony nagrodą Bydgoszczanin Roku.
Obecnie na ulicy Długiej znajdują się podpisy:
2007 rok: Ireny Szewińskiej, Jerzego Hoffmana, Adama Sowy, Rafała Blechacza i Zbigniewa Bońka
2008 rok: Lecha Wałęsy (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)
2008 rok: Tomasza Golloba, Kazimierza Karabasza, Edmunda Obiały i Katarzyny Popowej-Zydroń
2009 rok: Ireny Santor, Radosława Sikorskiego i Janusza Zemke
2010 rok: Andrzeja Maleszki, prof. Marka Harata i gen. Zbigniewa Nowka
2011 rok: Jerzego Derendy i kpt. Bronisława Radlińskiego
2012 rok: Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej, Leonarda Pietraszaka i Roberta Sycza
2013 rok: Eleonory Harendarskiej, Jana Kulczyka i Zygfryda Żurawskiego
2014 rok: dr. Zbigniewa Pawłowicza, Michała Winiarskiego i Tomasza Zaboklickiego
2015 rok: Macieja Figasa, Pawła Łysaka oraz prof. Zbigniewa Włodarczyka
2016 rok: Beaty Mikołajczyk i Michała Kubiaka
2017 rok: Jerzego Riegla, Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj oraz prof. Wojciecha Zegarskiego
2018 rok: Krzysztofa Herdzina, prof. Arkadiusza Jawienia oraz prof. Józefa Szali
2019 rok: Jana Rulewskiego, Antoniego Tokarczuka i braci Marka i Tomasza Sekielskich
2020 rok: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski oraz dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski (wspólne wyróżnienie)notki biograficzne i lista podpisów za: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)