Wydarzenia 23 paź 19:35 | kp
Szpitale Biziela i Jurasza docenione za „Leczenie przez żywienie”

W gronie laureatów pierwszej edycji ogólnopolskiego programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” znalazły się trzy szpitale naszego województwa, w tym dwa bydgoskie.

Inicjatywa „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” ma na celu upowszechnienie żywienia klinicznego i polega na certyfikacji szpitali zgodnie z kryteriami Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego.

W programie określono zasady niezbędne do wdrożenia dobrej praktyki leczenia żywieniowego w każdym szpitalu, który stara się o certyfikat. Dla realizacji tych zasad niezbędne jest dokonywanie rzetelnej i regularnej oceny stanu odżywienia pacjenta oraz udostępnienie leczenia żywieniowego dla każdego pacjenta ze wskazaniami.

Darmowym programem zainteresowały się 64 placówki z całej Polski, nagrodzono 27 z nich. Wśród laureatów znalazły się trzy kujawsko-pomorskie lecznice – Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz Wojewódzki Szpital Zakaźny im. Ludwika Rydygiera w Toruniu.

Uroczyście wręczone certyfikaty

W środę (21 października) odbyła się gala online, podczas której nagrodzonym szpitalom wręczano certyfikaty. Dokument ten potwierdza spełnianie najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego.

Podczas wydarzenia swoje zdanie wyrazili eksperci. – Certyfikacje szpitali pokazały, że deklaracje szpitali odnośnie prowadzenia leczenia żywieniowego często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości – mówił dr n. med. Michał Jankowski z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Do najsłabszych punktów certyfikacji należą poradnictwo ambulatoryjne, indywidualne diety doustne, informacje dla pacjenta z zakresu wskazań, zasad i metod terapii oraz dostęp do kompletnych mieszanin – wymieniał.

Zdaniem bydgoskiego lekarza najlepiej wypadły diagnostyka laboratoryjna oraz dostęp do leków, diet medycznych, preparatów do żywienia i sprzętu. – Determinacja szpitali we wzorowym prowadzeniu żywienia klinicznego jest wysoka – zauważa z kolei dr hab. n. med. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego. Lekarz dodaje, że nie dotyczy to jednak wszystkich placówek. Ma on jednak nadzieję, że w przyszłości się to zmieni.

Kolejna edycja tuż, tuż

Certyfikaty przyznawane są na dwa lata w związku z tym, zespoły już opracowują kolejną edycję. Organizatorem programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).

Patronat sprawuje Narodowy Fundusz Zdrowia, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polska Federacja Szpitali, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Sekcja Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Stowarzyszenie Apetyt na Życie.

Na podstawie: Program Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie

kp Autor