Wydarzenia 23 gru 19:37 | Redaktor
U stóp obelisku upamiętniono polskich cywili

fot. Andrzej Goinski, UMWK-P

We wtorek (22 grudnia) odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W uroczystości, której gospodarzem był marszałek Piotr Całbecki, uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa oraz harcerze Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Uczestnicy wysłuchali kolęd oraz hymnu Szarych Szeregów w wykonaniu 9-letniej Leny Kwieciszewskiej. Obecni pod pomnikiem harcerze wspominali swoją instruktorkę Ewę Mikołajewską, która przegrała walkę z koronawirusem. Modlitwę za nieobecnych odmówił ks. prałat Józef Nowakowski. Pod pomnikiem zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju.

fot. Andrzej Goinski, UMWK-P

Toruński pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Prosta bryła odwołuje się do wyobrażenia zburzonego przez pociski domu. U stóp obelisku, w przykrytej kamienną płytą urnie, złożono ziemię z ponad 400 znanych miejsc kaźni w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim. 

Do zbrodni pomorskiej nawiązuje teledysk z „Kolędą dla Nieobecnych” Zbigniewa Presinera w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, nagranego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

mat.UM, zmiany red.

(ak)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor