Wydarzenia 7 cze 2018 | Redaktor
Uczniowie „wędrowali” po Bydgoszczy z Jerzym Sulimą-Kamińskim [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

- Zawsze mówiłem: „Jurek, ty masz trzy miłości: Irenę, Elżbietę i Bydgoszcz” - wspominał radny Stefan Pastuszewski. W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego uczniowie rywalizowali w konkursie wiedzy o książce „Most Królowej Jadwigi”.

Wczoraj (6 czerwca) w Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbył się finał II Miejskiego Konkursu „Na Moście Królowej Jadwigi - wędrówki po Bydgoszczy z Jerzym Sulimą- Kamińskim” zorganizowanego w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.

- Nasze miasto posiada piękną historię i kulturę, o której warto pamiętać i przekazywać młodszym pokoleniom. Dzięki książkom Jerzego Sulimy-Kamińskiego możemy wciąż na nowo odkrywać Bydgoszcz – mówiła Katarzyna Sztuba, nauczycielka Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego i koordynatorka wydarzenia.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży bydgoskiej sagi Jerzego Sulimy - Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi” oraz upamiętnienie autora w rocznicę jego 90. urodzin. To również okazja do popularyzowania wiedzy o Bydgoszczy.

Na finale konkursu obecna była rodzina bydgoskiego pisarza: córka Elżbieta Kamińska-Zielińska oraz żona Irena. Przybył również radny Stefan Pastuszewski, który podzielił się swoimi wspomnieniami o Jerzym Sulimie-Kamińskim. Zwycięzcy odebrali nagrody i dyplomy, a ich opiekunowie gratulacje i podziękowania.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, oddziałów gimnazjalnych oraz klas siódmych szkół podstawowych. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej i znajomości powieści „Most Królowej Jadwigi”.

W konkursie plastycznym uczestnicy musieli przedstawić jeden z bydgoskich zabytków opisanych w powieści Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Druga kategoria zmagań to konkurs na prezentację multimedialną. Zadaniem uczestników było ukazanie życia, twórczości i działalności społecznej Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Ostatnia kategoria to konkurs wiedzy o powieści „Most Królowej Jadwigi”. Rywalizacja odbyła się 6 czerwca (środa) i wzięło w niej udział sześć zespołów składających się z trzech osób. Turniej sprawdzał znajomość gwary kujawskiej, bohaterów, wydarzeń i zabytków opisanych w książce. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również umiejętnością pracy w grupie, spostrzegawczością i kreatywnością. Konkursowe zadania to m.in. napisanie opowiadanie oraz wyjaśnienie wyrażeń z przedwojennej gwary.

A co sądzą o Sulimie-Kamińskim i jego książce uczniowie?

– Bardzo szanuję w tym autorze, że był dziennikarzem i jednocześnie pisarzem. Miał bardzo dobry styl – mówiła jedna z uczestniczek konkursu. – To interesujące dowiedzieć się, jak Bydgoszcz wyglądała i co się w niej działo przed wojną, w jej trakcie oraz już po zakończeniu walk – dodała inna.

Dla niektórych uczniów konkurs był pierwszym kontakt z bydgoską literaturą. - Chciałam poznać twórczość pisarza z naszego miasta. Do tej pory nie miałam okazji czytać takich książek – powiedziała laureatka konkursu.

jg

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor