Wydarzenia 13 maj 13:52 | Redaktor
Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego obozu w Smukale. UW prosi rodziny ofiar o kontakt

mat. Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

28 maja (sobota) na Cmentarzu Wojennym przy ul. dr. W. Baranowskiego w Bydgoszczy (Smukała) odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary Niemieckiego Obozu Wysiedleńczego i Pracy w Smukale z okresu II wojny światowej. Urząd Wojewódzki, organizator uroczystości, prosi rodziny ofiar obozu o zgłaszanie się telefoniczne lub mailowe do Biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

W związku z przygotowaniami do uroczystości upamiętniających ofiary Niemieckiego Obozu Wysiedleńczego i Pracy w Smukale z okresu II wojny światowej, które odbędą się 28 maja o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojennym przy ul. dr. W. Baranowskiego w Bydgoszczy (Smukała), zwracamy się do rodzin ofiar obozu z prośbą o zgłaszanie się telefoniczne lub mailowe do Biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Zgłoszenia prosimy kierować pod nr. tel. 52 349 77 88 lub drogą mailową: bw_sekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl

- czytamy w komunikacie urzędu. 

Na terenie cmentarza wojennego w Smukale oraz na bydgoskim Opławcu po drugiej stronie Brdy spoczywają Polacy, którzy zmarli wskutek złych warunków, chorób i niedożywienia panujących w niemieckim obozie, istniejącym w latach 1941-1943. Trafiały tu rodziny pomorskich rolników, którzy odmówili przyjęcia niemieckiego obywatelstwa.

Trafiały tu rodziny pomorskich rolników, którzy odmówili przyjęcia niemieckiego obywatelstwa. Szacuje się, że przez obóz w Smukale przeszło około 4000 Polaków, spośród których około 700 zmarło. Wśród ofiar było 420 dzieci, przeważnie w wieku do 10 lat, które nie przetrwały nieludzkich warunków.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor