Wydarzenia 17 mar 11:26 | Redaktor
W 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 [PROGRAM]

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

W niedzielę 19 marca w Bydgoszczy obchodzić będziemy 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 nad którą patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.

– W niedzielę 19 marca obchodzić będziemy 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, tak bardzo ważnych dla ruchu Solidarności w całej Polsce. Cieszę się, że po raz kolejny organizujemy je wspólnym wysiłkiem wielu organizacji i urzędów. To wyraz naszej solidarności z osobami, które były w te wydarzenia zaangażowane – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski powiedział, że z perspektywy historycznej wydarzenia marcowe były jednym z najważniejszych przystanków polskiej drogi do odzyskania pełnej niepodległości. –  Dlatego czcimy bohaterów tamtych wydarzeń i uważamy, że w tamtych wydarzeniach należy szukać legendy i mitu założycielskiego niepodległego regionu. Trzeba pamiętać o tej rocznicy wydarzeń. To była jedna z ważniejszych cegieł, która wypadła z muru totalitarnego państwa – dodał.

Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz podkreślił, że od tego trudnego czasu i wydarzeń minęły już 42 lata. – Wielu z Was nie było jeszcze na świecie. To chłopi zapoczątkowali walkę o niepodległość, zmianę systemu i szacunek do człowieka. Przypominajmy, że mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi i miast, robotnicy i chłopi stanęli wspólnie i wtedy ponownie odrodziła się Solidarność – powiedział.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak zwrócił uwagę, że to właśnie w sali, obok której odbywała się konferencja, miała miejsce siłowa ingerencja Służby Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy ZOMO. –  Solidarność pokazała wówczas przy strajku ostrzegawczym nie tylko ówczesnemu rządowi, ale też i światu, że jest potężną siłą, która może zmienić świat. Mamy nadzieję, że młode pokolenie będzie pamiętało wysiłek tych wszystkich ludzi, którzy wówczas walczyli o wolną i niepodległą Polskę – dodał.

Naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska poinformowała, że tegorocznym wydarzeniom towarzyszyła będzie przygotowana przez IPN wystawa pt. „Tu rodziła się zielona Solidarność”. – Wystawa przedstawia walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi, ale przede wszystkim walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych – mówiła.

Program 41. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981:

11.30 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 r. (ul. Dworcowa 87).
12.00 Przemarsz do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (pl. Wolności).
12:30 Msza św. pod przewodnictwem JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (pl. Wolności).
13.45 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 (ul. Jagiellońska 3).
14:00 Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w sali Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3).

Organizatoremi obchodów są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

 

źródło: UMB, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor