Wydarzenia 23 sty 2020 | Redaktor
W Bydgoszczy ćwiczą przed „Misją Afganistan”

fot. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy

Przeszło 500 żołnierzy i cywilów z ponad 30 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i krajów partnerskich spotkało się w Bydgoszczy, by wziąć udział w pierwszym w tym roku szkoleniu organizowanym w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

We wtorek (21 stycznia)generał brygady Jozsef Szpisjak, Zastępca Dowódcy i Szef Sztabu JFTC, oficjalnie otworzył pierwsze z serii trzech tegorocznych szkoleń Resolute Support, przygotowujących do misji w Afganistanie.

– Specjaliści i eksperci z JFTC poświęcili ostatnie cztery miesiące na przygotowania do tego ćwiczenia, odwiedzili również Afganistan, by zebrać dane niezbędne do jego przygotowania – mówił generał Szpisjak, otwierając ćwiczenie. – Jako jeden z dwóch najważniejszych ośrodków szkoleniowych NATO, sami nieustannie się rozwijamy, a wszystko po to, aby na bieżąco dostosowywać szkolenia do zmieniających się potrzeb misji. 

Do uczestników szkolenia powiedział: – Przygotowujecie się do wyjazdu do Afganistanu w kluczowym momencie dla tego kraju, a wasze działania będą miały niewątpliwy wpływ na kształtowanie jego przyszłości w najbliższych latach.

fot. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy

W inauguracji ćwiczenia wziął również udział generał dywizji Thorsten Poschwatta, Zastępca Dowódcy w Dowództwie Bundeswehry ds. Operacji Sił Połączonych, który w najbliższym czasie obejmie stanowisko Szefa Sztabu Misji Resolute Support. Generał podkreślając, że uczestnicy szkolenia pochodzą z różnych środowisk, kultur i jednostek, zachęcał ich, by wykorzystali czas spędzony w Bydgoszczy na integrację i stworzenie silnego zespołu.

Szkolenie przygotowawcze w JFTC łączy teorię z praktyką. Uczestnicy uzyskują wiedzę na temat misji, sytuacji na miejscu, przyszłych zadań, sytuacji polityczno-kulturalnej, religii i wielu innych.

Teoria jest poparta ćwiczeniami praktycznymi. Innym ważnym aspektem jest możliwość interakcji z osobami, które dysponują doświadczeniem i wiedzą z misji w Afganistanie.

Prawie na każdego szkolonego przypada jeden specjalista bądź ekspert (…).

fot. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy

Uczestnicy szkolenia, za pośrednictwem łącza wideo, mieli możliwość rozmowy z generałem broni Gilesem Hillem, Zastępcą Dowódcy Misji Resolute Support, który zapoznał ich z informacjami na temat samej misji, jej struktury, działań, kluczowych wyzwań, środowiska bezpieczeństwa, a także związanych z nią zagrożeń.

fot. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy

W najbliższych dniach uczestnicy otrzymają kolejne wskazówki i informacje (...) będą pracować z osobami, w tym również z generałami, dysponującymi doświadczeniem z Afganistanu. Na szkoleniu nie zabraknie też generałów z Afgańskich Sił Obrony i Bezpieczeństwa.

kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy JFTC

skróty, oprac. – red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor