Wydarzenia 16 sie 14:01 | Redaktor
W Młynach Rothera uczczono urodziny Mariana Rejewskiego

fot. Młyny Rothera

16 sierpnia 2022 roku przypada 117. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, bydgoszczanina, który złamał szyfr Enigmy. Z tej okazji w sobotę (13 sierpnia) na tarasach Młynów Rothera odbył się  piknik, w ramach którego można było lepiej poznać jego biografię i odkryć tajniki kryptologii.

– To postać, która pokazuje, że patriotyzm wyraża się także w rzetelnej pracy i oddaniu nauce. W końcu Rejewski, dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i zmysłowi technicznemu, wpłynął na losy świata. Dlatego postrzegamy w Młynach Rothera tego matematyka i kryptologa w kontekście popularyzacji nauki – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor  Parku Kultury, instytucji funkcjonującej w Młynach Rothera. – Chcemy, żeby urodziny Rejewskiego stały się nowym, cyklicznym, miejskim świętem, celebracją pamięci o wielkim bydgoszczaninie. Jednocześnie jesteśmy pełni uznania dla wszystkich osób i środowisk dotychczas zaangażowanych w upamiętnianie jego postaci w Bydgoszczy – dodaje.

Na dorosłych i dzieci czekały liczne atrakcje, m.in. warsztaty, zagadki i pokazy zdradzające tajniki kryptologii. Podczas wydarzenia można było zobaczyć replikę bomby Rejewskiego i replikę Enigmy oraz dowiedzieć się, jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego. Uczestnicy wydarzenia mogli także zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego oraz spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Odbyły się też spacery po Bydgoszczy śladami kryptologa. Biografię Rejewskiego można było poznać także zwiedzając tematyczną wystawę.

Częścią obchodów był również spektakl „Enigmatic” – etiuda nowocyrkowa inspirowana życiem i dokonaniami Rejewskiego. Podczas wydarzenia odbyła się także dyskusja „Bydgoski Rejewski” z udziałem Tomasza Orłowskiego z Enigma Centrum i Krzysztofa Drozdowskiego z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

Przy organizacji pikniku Młyny zaprosiły do współpracy Poznańskie Centrum Dziedzictwa – Centrum Szyfrów Enigma, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty, Regionalny Oddział PTTK Szlak Brdy w Bydgoszczy, Mimezis Art, Wszystko Gra, Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Bydgoszczy. 

komunikat Parku Kultury (Młynów Rothera), zmiany – redakcja

Zdjęcia: Młyny Rothera, Facebook

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor