W województwie nadal bez wirusa. Duże imprezy do odwołania
fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Imprezy powyżej 1000 uczestników mają zostać odwołane – przypomniał decyzję GIS-u wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W poniedziałek (9 marca) w toruńskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego odbyła się narada dotycząca zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Inne z kategorii
Jarmark jeden, jarmark drugi i jeszcze frymark - weekend na bogato w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
Naradzie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przewodniczył wojewoda kujawsko-pomorski, uczestniczyli w niej prezydent Torunia Michał Zaleski oraz służby miejskie i dyrektorzy szpitali. (...)
– Najważniejsza informacja po weekendzie jest bardzo dobra. Nadal w naszym województwie nie mamy stwierdzonego zakażenia koronawirusem. Do tej pory przebadano 26 osób, z tego 22 próbki są negatywne, a 4 w trakcie badania. W tej chwili na terenie województwa jest hospitalizowanych 6 osób, kwarantanną jest objętych 75 osób, a 180 czynnym nadzorem epidemiologicznym – informował Mikołaj Bogdanowicz.
Cztery szpitale dla pacjentów z wirusem
Przypomniał również, że w wyniku konsultacji z samorządowcami, dyrektorami szpitali i specjalistami wydał decyzję o postawieniu w stan podwyższonej gotowości czterech szpitali na terenie województwa. Dotyczy to: Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu (przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera), Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Świeciu.
fot. KPUW
Jeżeli zajdzie taka potrzeba, stan gotowości zostanie wprowadzony także w szpitalach w Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu.
Stan podwyższonej gotowości oznacza m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
Wydarzenia tylko na mniejszą skalę
Wojewoda przekazał także rekomendacje dotyczące organizacji imprez masowych. (...)
– Wspólnie z wojewódzkim inspektorem sanitarnym rekomendujemy przede wszystkim odwoływanie imprez międzynarodowych oraz imprez z udziałem dzieci – mówił.
– Natomiast decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego z niedzieli, 8 marca, jest taka, że wszystkie wydarzenia powyżej 1000 uczestników mają być odwoływane. Myślę, że warto zachować środki ostrożności i nie ryzykować zdrowia naszych mieszkańców – tłumaczył.
Masz objawy? Zadzwoń do przychodni lub na infolinię
(...) Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jerzy Kasprzak po raz kolejny mówił o tym, jak chronić się przed koronawirusem i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia.
fot. KPUW
– Jak się chronić? Przede wszystkim higiena – mycie rąk wodą mydłem oraz higiena kaszlu i kichania – podkreślał.
Podobnie jak podczas spotkania w Bydgoszczy, przypomniał, że osoby, które podejrzewają, że mogą mieć koronawirusa, powinny skontaktować się telefonicznie z przychodnią, a nie przychodzić do niej osobiście. – Dzięki służbom sanitarnym, które od 100 lat potrafią sobie radzić z chorobami zakaźnymi, teraz też poradzimy sobie z koronawirusem – uspokajał.
Uruchomiona została także infolinia NFZ 800-190-590.
Więcej o zaleceniach czytaj tutaj.
źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, mk