Wydarzenia 25 lut 2019 | Redaktor
Walczą z wykluczeniem – nowa „piątka” Prawa i Sprawiedliwości

fot. bw

500 plus na każde dziecko, „trzynastka” dla emerytów, zerowy PIT37 dla młodych, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy gminami i powiatami – to propozycje Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji prasowej w Bydgoszczy więcej o tych pomysłach mówił poseł Piotr Król.

fot. bw

- 500 plus na każde dziecko będzie obowiązywało już od lipca – przypomniał poseł. Dotychczas pomoc finansową państwo zapewniało na drugie i kolejne dzieci. W szczególnych sytuacjach, gdy dochód rodziny był niski, wsparcie przyznawano również na pierwsze dziecko.

Według posła stabilizacja finansowa pozwala rodzinom na rozwój i podejmowanie decyzji o planowaniu potomstwa. Przypomniał, że Polki chętnie rodzą dzieci, a najlepiej to widać po statystykach urodzeń w…Wielkiej Brytanii.

Wcześniej, bo już w maju, wszyscy emeryci otrzymają jednorazową wypłatę 1 100 złotych.

- Dla mieszkańców regionu interesująca powinna być szczególnie ta piąta propozycja, dotycząca infrastruktury – podkreślił Piotr Król. Poseł zasiada w komisji infrastruktury i, jak przyznał, szczególnie bliskie są mu sprawy transportu publicznego. – Nie ma co ukrywać, że osobiście zabiegam o połączenie kolejowe do Żnina – wyznał.

fot. bw

Poseł podkreślił, że wielkim problemem mniejszych miejscowości jest wykluczenie komunikacyjne. – W ostatnich latach ilość kilometrów jakie przejeżdżały środki transportu publicznego zmalała z miliarda prawie o połowę – mówił. – To pokazuje stopień wykluczenia.

Rozwiązanie zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość ma polegać na tym, że wójtowie w gminach przygotują zapotrzebowanie, które przekażą do powiatów. Na tym poziomie ma być przygotowany plan transportowy. Po jego analizie i zatwierdzeniu maja być ogłoszone przetargi na nowe połączenia.

Całość programu ma być finansowana z budżetu centralnego, który przekaże środki samorządom. Projekt ustawy ma trafić do parlamentu latem tego roku.  

Poseł wspomniał też propozycje czysto finansowe dotyczące młodych ludzi mają zapobiec bolesnemu, jego zdaniem, zjawisku opuszczaniu przez nich kraju za lepiej płatną pracą za granicą.

jk     

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor