Wydarzenia 16 lis 2018 | Redaktor
Węzeł Markowiece oddany [ZDJĘCIA]

fot. K-PUW

Kierowcy mogą już korzystać z węzła Markowice na istniejącej obwodnicy Inowrocławia. Skróci on czas dojazdu mieszkańców wsi do urzędu gminy w Strzelnie oraz skomunikuje z drogą krajową. Nowy obiekt otworzyli dziś (16 listopada) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Jarosław Gołębiewski i kustosz sanktuarium w Markowicach, ks. Jacek Dziel.

fot. K-PUW

Budowa nowego węzła w Markowicach jest efektem starań lokalnej społeczności, co zaznaczył podczas uroczystego otwarcia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz: - Bardzo się cieszę się, że otwieramy dziś tak istotny dla mieszkańców Markowic i okolicznych miejscowości wiadukt. Po pierwsze komunikuje on mieszkańców z obwodnicą Inowrocławia i zapewnia lepsze połączenie z centrum gminy, czyli ze Strzelnem. To bardzo ważne zadanie zostało zrealizowane dzięki wnioskom i determinacji ze strony społecznej.

Inwestorem tego zadania jest bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jego dyrektor, Jarosław Gołębiewski powiedział, że w pierwotnym planie budowy obwodnicy Inowrocławia, węzła w Markowicach nie było.

- Dziękuje panu wojewodzie za bardzo szybkie procedowanie i wydanie dodatkowej decyzji ZRID, gdyż w pierwotnej wersji budowy obwodnicy Inowrocławia tych zjazdów nie było. Zostały one doprojektowane. Oprócz tego, że skomunikowaliśmy Markowice z obwodnicą i z urzędem gminy w Strzelnie, umożliwiliśmy lepszy, łatwiejszy dojazd pielgrzymów do sanktuarium w Markowicach o co zabiegał również kustosz tego miejsca – powiedział Gołębiewski.

Proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach ks. Jacek Dziel zwrócił uwagę na to, że nowy węzeł pomoże pielgrzymom i turystom w odkryciu Markowic.

 - Myślę, że przede wszystkim, jest to też pomoc w odkryciu tego wyjątkowego miejsca jakim są Markowice, najstarsza wioska w Polsce – mówił ks. Dziel. – A mieszkańcy naszej parafii mają w tej chwili łatwiejszy dostęp do kościoła i łatwiej mogą załatwiać swoje sprawy w Strzelnie.

Po otwarciu węzła w Markowicach nadal realizowane są prace na II etapie budowy obwodnicy Inowrocławia - tzw. łącznik. Prace na tym prawie 5 km odcinku zakończą się pod koniec 2019 roku.

fot. K-PUW

Źródło: K-PUW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor