Wydarzenia 10 paź 07:54 | Redaktor
Widzący duszą zaśpiewają Stachurę. Światłownia zaprasza na festiwal „Muzyka otwiera oczy”

W sobotę (12 października) w bydgoskiej Światłowni przy ul. Św. Trójcy 15 oraz w niedzielę (13 października) w sali Manru bydgoskiej Opery Nova usłyszycie niezapomniane pieśni Edwarda Stachury w wykonaniu niewidomych i niedowidzących finalistów XIV Festiwalu widzących duszą oraz Lubelskiej Federacji Bardów w ich pełnym, ośmioosobowym składzie! Tego przegapić po prostu nie można!

Któż z nas nie śpiewał przy ognisku piosenek Edwarda Stachury i innych kompozycji Starego Dobrego Małżeństwa? Któż nie czuł wzruszenia, kiedy te proste słowa, zaśpiewane z głębokim uczuciem, trafiały do wybranego wcześniej serca?

XIV Festiwal widzących duszą „Muzyka otwiera oczy”  to nie jest kolejny festiwal osób niepełnosprawnych. Profesjonalne jury ocenia niewidomych i niedowidzących artystów w oparciu o kryteria artystyczne. Organizatorzy chcą wykazać, że w środowisku niewidomych i niedowidzących kryje się mnóstwo nieodkrytych talentów muzycznych. Istne perełki, które wymagają jedynie niewielkiego jubilerskiego szlifu. Ten festiwal autentycznie łamie bariery pomiędzy światem osób widzących i niewidomych. Możemy żyć w jednym wspólnym świecie w otoczeniu poezji i cudownych dźwięków.

W tym roku festiwalowi artyści zmierzą się w kategorii piosenek Edwarda Stachury i innych pieśni Starego Dobrego Małżeństwa. Któż z nas choć raz w życiu nie słyszał, że ziemia toczy swój garb uroczy, toczy toczy się los? A który z dorastających chłopaków z przekorą w głosie nie śpiewał swojej ukochanej, że z nim będziesz szczęśliwsza, a ja to tylko niespokojny duch, z którym można pójść na wrzosowisko? Te i inne piosenki zaśpiewają nam w sobotę (12 października) w Światłowni, a w niedzielę (13 października) w sali Manru bydgoskiej Opery Nova niewidomi i niedowidzący finaliści XIV Festiwalu widzących duszą.

Nie tylko oni zresztą – uczyni to również zaproszona w charakterze gwiazdy Lubelska Federacja Bardów.

Po raz pierwszy od bardzo wielu lat będziemy w Bydgoszczy gościć cały ośmioosobowy skład tej formacji:

  • Marek Andrzejewski – śpiew, kompozycje, teksty, gitara,
  • Jan Kondrak – śpiew, kompozycje, teksty,
  • Piotr Selim – śpiew, kompozycje, fortepian, instrumenty klawiszowe,
  • Jola Sip – śpiew, kompozycje, teksty,
  • Tomasz Deutryk – perkusja, śpiew,
  • Krzysztof Nowak – gitara basowa, kompozycje,
  • Katarzyna Kowanek – skrzypce, śpiew,
  • Michał Lewartowicz – gitara elektryczna.

Federacja przedstawi rzadko wystawiany program Stachura - Poematy.

Termin Festiwalu: 12-13 października 2024

Program:

sobota 12.10.2024, Otwarta Przestrzeń Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15) – wstęp wolny

godz. 16.00 – przesłuchania konkursowe

godz. 19.00 – recital laureata XIII edycji Festiwalu – Bianka Berezowska

godz. 20.00 wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów

niedziela 13.10.2024, Sala Manru, Opera Nova (Bydgoszcz, ul. Focha 5) - cegiełka 60 zł

godz. 16.00 – Koncert Laureatów

godz. 17.30 – recital Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów to oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Sposobem organizacji pracy przypominająca piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu. Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie, i wielokrotnie w Londynie. Najczęściej jednak w Polsce. Swoje płyty grupa nagrywała (m. in.) w studio pr. III PR im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków. Wszystkie fonogramy były promowane przez PR, a większość przez TVP pod postacią rejestrowanych koncertów.

Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej.

https://www.facebook.com/Lubelska.Federacja.Bardow/

Cegiełka na Fundację Światłownia – 60 zł - https://bilety.io/A7Zag

Partnerem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Dotowane ze środków miasta Bydgoszcz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zadanie dofinansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Źródło: Światłownia

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor