Wydarzenia 18 mar 14:01 | Redaktor
Widzialna Ręka - Bydgoszcz. 18 marca - aktualności

fot. facebook: Widzialna Ręka - Bydgoszcz

Potrzeba niesienia pomocy w sytuacjach epidemii zawsze przerasta możliwości systemów na świecie, ale nie ma takiej sytuacji, która by przerosła możliwości ludzkich serc, gdy te są razem. Zapraszamy do artykułu o bydgoskiej grupie „Widzialna Ręka” i prosimy o rozpowszechnianie informacji o tym bydgoskim wolontariacie i o włączanie się do działań pomocowych w miarę możliwości. A z racji dynamicznej sytuacji będziemy starali się informować o działaniach grupy.

Kwarantanna, izolacja, kto nie musi, ten nie wychodzi z domu. Taką mamy sytuację na dziś. Jak rozwinie się dalej ta bardzo powazna sytuacja nie wiemy, ale wiemy co możemy zrobić dziś. I okazuje się, że bardzo wiele i to się dzieje!

W facebookowej (i nie tylko) grupie:

PODAJEMY WAŻNY LINK: tutaj 

organizują się bydgoszczanie z konkretnymi propozycjami. Tego właśnie dziś bardzo potrzeba. Działania muszą być logicznie i sprawne. Ludzie rzeczowo podają, gdzie mogą przyjść z pomocą, jakie ulice, jakie osiedla. Pomagają z zakupami, czy drukowaniem informacji, seniorzy przecież nie zawsze, a najczęściej wcale nie korzystają z Internetu. Trzeba do nich dotrzeć z ulotką, z konkretnymi numerami telefonów. Rozglądajmy się na naszych ulicach, kto z nas może, niech się wpisuje na listy pomagających i potrzebujących pomocy. Kontaktujmy się między sobą. Ale kontakt musi być też mądry, bezpieczny.

Na stronie grupy facebookowej „Widzialna Ręka – Bydgoszcz” są ogłoszenia typu:

„Pomogę w zakupach, wyprowadzeniu psa, wysłaniu poczty i w tym wszystkim, w czym trzeba.”, „Fordon ...Gieryna ,Wyzwolenia i okolice mogę zrobić zakupy i dostarczyć.”,

„Jeżeli jakkolwiek mogę pomóc komuś z osiedla Lesnego, Bielaw czy ze Śródmieścia to zrobię to z przyjemnością. […] Zakupy spożywcze, apteka, spacer z psem, czy zwykła rozmowa.”,

„Mam drukarkę, papier, chęci i czas...mogę drukować...+ pozostałe formy pomocy”

„Pomogę zakupy i apteka Czyzkówko! Tel…”

„Mam na wydanie drewno opałowe - stare palety, zrzyny - szał to nie jest ale palić można
Z transportem nie pomogę albowiem moi pracownicy mają inne zajęcia ale jeśli macie przyczepki, itd. to w godzinach”

Osoby ogłaszające się z chęcią niesienia pomocy to także psycholodzy, pro-bono wspierający przez telefon, gdy ktoś takiej pomocy potrzebuje. Są też i  nauczyciele, a także studenci z gotowością pomagania telefonicznego uczniom w e-szkole.

Ważne jest też to, że ludzie nawzajem weryfikują swoje pomysły. Coś, co mogło być dobre przedwczoraj, dziś wcale nie musi być dobrym pomysłem. Sytuacja jest dynamiczna. Racjonalne i metodyczne działanie naprawdę jest konieczne,  z powodu zmieniających się z dnia na dzień warunków związanych z koronawirusem.

Aktualnie, jak dowiedzieliśmy się od administratorów grupy, poszukiwani są doświadczeni terapeuci, którzy wspieraliby personel medyczny: pielęgniarki, ratowników i lekarzy. Służby medyczne czeka ogromna praca pod presją. Doświadczeni terapeuci mogą się zgłaszać do administratorów grupy, potrzebny konkretny nr telefonu, nie natomiast ogłoszenie gabinetu psychologa i godzin przyjmowania. Grupa „Widzialna Ręka – Bydgoszcz” jest wolontariatem, w którym chodzi o konkretne działanie.

Jeśli jesteśmy w stanie, pomagajmy. Konkretnym działaniem i mądrym. Najpierw telefon – radzą administratorzy grupy i informacja, że są ludzie, którzy przyjdą z pomocą. Konkretne adresy, imiona nazwiska i odpowiedzialne zachowanie, na przykład odpowiednia odległość przy podawaniu zakupów.

Z pewnością stan związany z zagrożeniem koronawirusem nie skończy się w kilka dni. Ludzie zdrowi są bardzo potrzebni obecnie ludziom chorym i słabym. Po przykładach z innych państw widzimy, że nie wystarczą odpowiednie systemowe instytucje pomocowe. Pewien włoski lekarz z centrum epidemii powiedział: „Nie istnieje państwo, czy system, który byłby całkowicie w pełni gotowy na taką epidemię”, dlatego ważny jest ten oddolny ruch bydgoszczan dla brydgoszczan.

Potrzeba niesienia pomocy jedni drugim w sytuacjach zagrożenia najczęściej przerasta dosłownie wszystkie systemy tego świata, ale nigdy nie przerasta siły ludzkich serc, bo to niemożliwe. Serca ludzkie, gdy są razem, są silniejsze niż najgorsze wirusy. Damy radę!

Katarzyna Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor