Wiecha zawisła nad nową siedzibą IPN w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Prace konstrukcyjne przy budowie nowego gmachu IPN przy ul. Grudziądzkiej 43 dobiegły końca. W czwartek (21 listopada) nad budynkiem zawieszono symboliczną wiechę.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele wykonawcy, Grupy Budowlanej Alstal, i przyszłego gospodarza.
– Widać, że są ogromne szanse na szybsze, niż pierwotnie sądziliśmy, zakończenie budowy – cieszył się prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. – Bydgoska delegatura istnieje już prawie 20 lat. Mamy świetnie położoną siedzibę, ale się rozrośliśmy. Dla lepszego wykonywania swoich czynności potrzebujemy większych pomieszczeń – tłumaczył.
Przypomniał, że oddziałowi w Gdańsku zależy szczególnie na szerzeniu wiedzy na temat zbrodni pomorskiej. – Jesteśmy głównym oddziałem, który tak dobrze przypomina początek drugiej wojny światowej. Największa liczba ofiar od września do grudnia 1939 roku była tutaj, w naszym regionie – mówił.
fot. Anna Kopeć
Zapowiedział, że jeśli budowa rzeczywiście zakończy się wcześniej, otwarcie siedziby zostanie połączone z obchodami przypadającej jesienią 2021 setnej rocznicy zakończenia wojny polsko–bolszewkckiej i, być może, rekonstrukcją jednej z bitew.
Obecnie delegatura wynajmuje pomieszczenia w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9–15 i przy ul. Słowackiego 1. Problemem jest nie tylko rozproszenie, ale i brak miejsca, szczególnie na rozrastające się archiwa.
Nowy budynek ma cztery kondygnacje – trzy nadziemne, jedną podziemną. Na parterze zaplanowano m.in. pomieszczenie konferencyjne, szatnię, pomieszczenia ochrony, księgarnię z publikacjami IPN i biura. Na piętrze I znajdą się główne oraz duża czytelnia, na II – m.in. sala narad, poczekalnia i pomieszczenia biurowe.
Zgodnie z pierwotnym założeniem, budynek na posesji przy ul. Grudziądzkiej ma stanąć do końca kwietnia 2021 roku.
fot. Anna Kopeć