Wydarzenia 12 cze 2019 | Redaktor
Wieczór autorski Marka Kazimierza Siwca

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego/ fot. Anna Kopeć

Biblioteka UKW zaprasza na wieczór autorski Marka Kazimierza Siwca, który odbędzie się w czwartek (13 czerwca) z okazji 40-lecia pracy twórczej połączony z prezentacją najnowszej książki pt. „Przebłysk, wiersze londyńskie".

Spotkanie odbędzie się o godz.18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na 1. piętrze w sali Pamięci Bydgoszczan (ul. K. Szymanowskiego 3).

Podczas spotkania wystąpi zespół „Doktor Blues".

Marek Kazimierz Siwiec (ur. w 1950 r. w Kętrzynie) - poeta, filozof, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Miastem jego młodości był Olsztyn.

Autor książek poetyckich i filozoficznych oraz kilkudziesięciu rozpraw z estetyki i krytyki artystycznej, w tym: Od Platona do Beardsleya. Drogi estetycznej metakrytyki (2005) oraz Los, zło, tajemnica. Ku twórczym źródłom poezji Aleksandra Wata i Czesława Miłosza (2005). Współredagował książki o myśli Jana Pawła II Rozumieć cierpienie?... (2010) oraz o poezji Kazimierza Hoffmana Poznawanie Kazimierza Hoffmana (2011).
Opublikował książki poetyckie: Odwrócone lustro (1979), Twój świt ucieka nad ranem (1984), Kostka (1990), Żyłka (2011), Kto (2013), Blask (2018), Przebłysk, wiersze londyńskie (2019).

Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m.in. w „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy Poetów Kwartalniku”, „Frazie”, „Toposie”. Jego wiersze były prezentowane w antologiach współczesnej poezji, w telewizji i radiu. Redagował i współredagował pięć monograficznych tomów „Filo-Sofiji” o twórczym źródle. Krzysztof Derdowski poświęcił jego twórczości książkę Kto w wielkiej gonitwie życia… Rzecz o poezji Marka Kazimierza Siwca (2015).

Za swoje poetyckie dokonania, głównie za tom wierszy „Kto”, otrzymał nagrodę im. Ryszarda Bruno-Milczewskiego (2015), a książka Blask uzyskała nominację w konkursie o Strzałę Łuczniczki (2019).

Źródło: UKW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor