Wydarzenia 18 sie 2020 | BR
 Coraz większa liczba utonięć

fot. pixabay

Temperatura wzrasta, a wraz z nią liczba utonięć. Przez 2 tygodnie sierpnia utonęło tylko kilkanaście osób mniej niż przez cały lipiec.

Stan na dzień 17 sierpnia to 70 osób, które w tym miesiącu straciły życie w wodnym żywiole. Dla porównania w całym lipcu było 86 utonięć. Najczęściej toną mężczyźni, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar. Dla przykładu w 2019 roku spośród 456 topielców, było 49 kobiet. Według statystyk najwięcej wypadków wcale nie było nad morzem, a nad jeziorami, w stawach czy rzekach.

 

Najczęstszymi przyczynami utonięć pozostaje alkohol, kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność podczas przebywania nad wodą. W 2019 roku 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol. Polska pozostaje wśród liderów niechlubnego rankingu utonięć w Unii Europejskiej. W ostatni weekend utonęło 13 osób, w jeszcze poprzedni aż 17. Co ciekawe, najmniej jest ofiar młodych i dzieci. Przeważają osoby dorosłe i starsze.

 

Służby niezmiennie apelują o niewchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, przestrzeganie regulaminu kąpieliska oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń ratowników.  Najbezpieczniej kąpać się w miejscach strzeżonych. Ważne jest także zakładanie kapoków na łódkach, kajakach czy rowerach wodnych. Te wszystkie „nakazy” pomogą nam zachować życie.

fot. RCB/Twitter

 

Na podstawie: rcb.gov.pl/statystyka.policja.pl

BR

BR Autor

Redaktor