Wydarzenia 15 sty 2018 | Redaktor
Wielkie inwestycje w kanalizację. Koniec z zalewaniem ulic?

Budowa kanalizacji / fot. materiały UM Bydgoszczy

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowują się do kolejnych dużych inwestycji. W najbliższych latach zniknie problem zalewanych ulic. Wiele robót przy sieciach wodociągowych skorelowano z budową nowych ulic – informuje oficjalny serwis Bydgoszczy.

Bydgoszcz pozyskała w ubiegłym roku 130 mln unijnego dofinansowania na budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej i dostosowanie jej do zmian klimatycznych. Projekt będzie realizowany w latach 2018-21, a dzięki inwestycji mają zniknąć problemy związane z zalewaniem ulic. MWIK do lata zamierza wyłonić wykonawców prac budowlanych.

W ramach inwestycji powstanie 14 km sieci kanalizacji deszczowej. Zaplanowano także przebudowę 90 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi (zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych, instalacje do nawadniania terenów zielonych. Projekt będzie realizowany w 26 zlewniach wód deszczowych, które zlokalizowane są głównie na terenie osiedli/dzielnic: Bocianowo, Śródmieście, Bielawy, Jary, Błonie, Wilczak, Stare Miasto, Szwederowo, Bartodzieje, Jachcice, Piaski, Osowa Góra, Kapuściska, Babia Wieś, Fordon, Brdyujście, Leśne, Zawisza, Skrzetusko, Górzyskowo, Biedaszkowo. Wartość tej inwestycji to około 266 mln zł.

Miejska spółka na inwestycje ze środków własnych planuje wydać blisko 9 mln złotych. Te środki pozwolą między innymi na przebudowę sieci wodociągowej na ulicy Kujawskiej i przyległych. To zadanie skoordynowano z rozpoczęciem rozbudowy ul. Kujawskiej. Przed wykonaniem nowych torowisk, jezdni, chodników i dróg rowerowych ułożone zostaną rury wodociągowe. By uniknąć w przyszłości rozkopywania nowych nawierzchni MWIK zleci też budowę sieci w rejonie ul. Redłowskiej na Bartodziejach, oraz Siedleckiej i Byszewskiej na Czyżkówku. Ułożenie rur planowane jest też na Rypińskiej (Glinki), Sicieńskiej (Miedzyń), Kamiennej (odcinek od Kilińskiego do Lelewela), Inwalidów (do posesji 29-39 i 26), Skandynawskiej (Brdyujście), Majowej (Tatrzańskie), w rejonie Pałubickiego-Wardyńskiego (Stary Fordon), Wyzwolenia (Tatrzańskie), Pod Skarpą-Bystrzycka (Eskulapa), Dwernickiego (w rejonie posesji 4) i Podchorążych (Leśne).

Budowę kanalizacji sanitarnej zaplanowano w ciągu ul. Hutniczej (Łęgnowo), Planu 6-letniego i Podhalańskiej (Szwederowo). Wraz z budową sieci wodociągowej rury kanalizacyjne będą też układane w rejonie wspomnianych wcześniej ulic Sicieńskiej, Rypińskiej, Siedleckiej, Byszewskiej i Łubinowej, Kamiennej, Pałubickiego i Wardyńskiego, Wyzwolenia, Pod Skarpą i Bystrzyckiej. Zaplanowano również renowację kanalizacji na Sandomierskiej (Kapuściska).

 

źrodło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor