Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości [PROGRAM]
fot. Szymon Zdziebło
Narodowe Święto Niepodległości - wyjątkowy dzień, który wszyscy dumnie celebrujemy. W całym regionie odbędą się uroczystości patriotyczne, koncerty i warsztaty. W naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny.
Inne z kategorii
Kino Jeremi zaprasza na grudniowe seanse [ZAPOWIEDŹ]
W grudniu w bydgoskim Pałacu Młodzieży nudy nie będzie [ZAPOWIEDŹ]
Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i radosnej atmosferze. Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie – zachęca marszałek Piotr Całbecki.
Wojewódzkie uroczystości organizują wspólnie marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.
Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny w toruńskim kościele garnizonowym poprzedzi złożenie kwiatów pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na cmentarzu komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na najmłodszych czekają warsztaty „Uskrzydleni” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka, a podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim można będzie zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej. (PDF)
W Bydgoszczy niepodległościowe obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Po przemarszu pod pomnik Wolności złożone zostaną wieńce. Obchodom towarzyszy otwarcie wystawy przed Urzędem Wojewódzkim „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. (PDF)
Program obchodów:
Godz. 11.00
Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja.
Godz. 12.00
Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji
„Niepodległa do hymnu”.Przejazd do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Godz. 12.30
Uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego
(Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, ul. Dwernickiego 1,
wejście od ul. Gdańskiej):
• podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego,
• wystąpienia,
• składanie wieńców pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego
• koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy
Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W podtoruńskim Przysieku na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbędzie się Festiwal Gęsiny. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne, oraz pokazy kulinarne w wykonaniu Magdy Gessler, Pascala Brodnickiego, Bartłomieja Witkowskiego i Konrada Korszli.
Na Festiwal Gęsiny dowiozą autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Dla tych, którzy nie mogą dojechać do Przysieka wszystkie pokazy transmitowane będą na stronie www.czasnagesine.pl.
W ramach naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2023. Gęsina była nagrodą także w konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media.
Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym z atrakcyjnymi nagrodami ,,Gęś w kosmosie”. Do 10 listopada czekamy na plastyczne prace konkursowe.
Ponadto organizujemy konkurs na relację z celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku zapraszamy do udziału rodziny. Pokażcie, jak wspólnie świętujecie i dbacie o ducha patriotyzmu przy daniach z gęsiną. Czekają atrakcyjne nagrody. Na relacje ze wspólnego świętowania czekamy do 21 listopada.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego