Wydarzenia 31 maj 10:00 | Redaktor
Wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Filmowy koncert na Wyspie Młyńskiej

Koncert „Wyspa Kina” w 2019 roku/fot. Anna Kopeć, archiwum

Między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz ukraińska gwiazda Jamala wystąpią przed publicznością regionu z okazji Święta Województwa. Przewidziano kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji w ośmiu miejscowościach, w tym tradycyjnie odbywający się w Bydgoszczy koncert „Wyspa Kina”.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego powraca w pełnej krasie po dwóch latach pandemii. Wydarzenia w ramach święta będą odbywać od 4 do 12 czerwca, we Włocławku, Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu, Jabłonowie Pomorskim, Skrwilnie i Świeciu.

Włocławek tanecznie

Tegoroczne Święto Województwa rozpocznie się we Włocławku, gdzie w sobotę 4 czerwca o 15.00 na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego odbędzie się tradycyjna Potańcówka Międzypokoleniowa oraz pokaz mistrzów tańca Jana i Lenki Klimentów. Po południu nie zabraknie animacji i zabaw dla dzieci takich jak pieczenie oraz dekorowanie pierników. Mali śmiałkowie będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów deskorolkowych. Nad Wisłą stanie też Miasteczko Bezpieczeństwa, gdzie dzięki symulatorom jazdy każdy będzie mógł zmierzyć się z ekstremalnymi sytuacjami drogowymi. Wieczór we Włocławku zapowiada się muzycznie: o 19.00 na scenie zaśpiewa Sara Pach, a o 20.00 organizatorzy zaplanowali koncert Kasi Kowalskiej, podczas którego wokalistka wykona swoje największe przeboje.

Bydgoszcz na filmowo

Bydgoszczanie również będą bawić się 4 czerwca. O 20.30 na Wyspie Młyńskiej tradycyjnie zabrzmi najpiękniejsza muzyka filmowa. Na scenie pojawią się: Sarsa, Wiki Gabor, Margaret, Michał Szpak, Mesajah, Igo Walaszek i Grzegorz Hyży. Utwory, które usłyszymy w ramach koncertu „Wyspa Kina” związane są z kinematografią regionu i z pochodzącymi stąd twórcami, upamiętnionymi w ramach Kujawsko-Pomorskiej Trasy Filmowej. Aranżacje utworów do tego koncertu przygotował multiinstrumentalista Bartosz Staszkiewicz.

Inowrocław i Grudziądz zaśpiewają z gwiazdami

W niedzielę (5 czerwca) Święto Województwa przeniesie się do kolejnych miast. W inowrocławskiej Muszli Koncertowej w parku Solankowym już o 14.00 rozhula się kolejna Potańcówka Międzypokoleniowa pod wodzą czeskich mistrzów tańca Marka Kypúsa i Jaroslavy Tietzovej-Sklenářovej. Po południu w całym Inowrocławiu zrobi się naprawdę głośno! Tym razem to w tym mieście o 15.00 pomaszeruje tradycyjna już Defilada Sił Dętych Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod batutą L.U.C.-a, prezentująca standardy muzyki klasycznej i popularnej. Godzinę później na scenie w [arku Solankowym wystąpią trzej wyjątkowi tenorzy: Sławomir Naborczyk, Aleksander Kruczek i Nazar Tatsyshyn z towarzyszeniem orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej. Gwiazdorski wieczór zakończy koncert Polskiej Muzyki Filmowej w wykonaniu Rebel Babel Ensemble i gościnnym udziałem wokalistek Marii Dębskiej oraz Doroty Miśkiewicz.

Wyjątkowo gorąco będzie tego dnia także w Grudziądzu, gdzie o 16.00 swoje 35-lecie uczci kultowy zespół Żuki. Z okazji Święta na scenie wystąpią również FISZ EMADE oraz grupa IRA. Wszystkie koncerty odbędą się na terenie malowniczej Mariny położonej na bulwarach nadwiślańskich.

Astrofestiwal w Toruniu

Gród Kopernika jak zwykle przy okazji Święta Województwa spoglądać będzie w gwiazdy. W sobotę 11 czerwca od 15.00  będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach w ramach Astrofestiwalu. W uliczkach Starego Miasta pojawią Galaktyki Zdrowia i Smaku, Sztuki, Eksperymentów i Zabawy, a w nich m.in. mobilne planetarium, symulatory lotów kosmicznych, wystawy astrofotografii, warsztaty plastyczne i grę miejską, porady medyczne, a nawet masaże.  Główną atrakcją tego dnia będzie kolejny już koncert „Pod Wspólnym Niebem”, na który zaprosi Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Tematem przewodnim będą piosenki nawiązujące do nieba, gwiazd i kosmosu. W tym roku impreza będzie miała szczególny charakter. Na scenie za Urzędem Marszałkowskim pojawią się bowiem nie tylko polscy wykonawcy - Baranovski, Mela Koteluk, Szczyl, Natalia Przybysz, Piotr Rogucki, Ewa Bem, Margaret i Mariusz Lubomski - ale też ukraińskie wokalistki: Dakooka oraz zwyciężczyni Konkursu Eurowizji w 2016 roku, Jamala. Koncert poprowadzi znany dziennikarz Maciej Orłoś, aranżacje przygotował laureat Fryderyka 2017 w kategorii Muzyka Źródeł Jan Smoczyński, a kuratorem wydarzenia jest Jan Świerkowski.

Balony, piłka nożna, sztuka i muzyka klasyczna

Imprezy towarzyszące zaplanowane są także w innych miejscowościach regionu. Już w pierwszą sobotę Święta Województwa, 4 czerwca o godzinie 14.00 na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim zabrzmią „Duety barokowe”. Z kolei w Skrwilnie 10 czerwca rozegrane zostaną Piłkarskie Mistrzostwa Świata Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W czasie Święta Województwa na ulicach Włocławka, Inowrocławia, Świecia, Grudziądza, Bydgoszczy i Torunia pojawią się też mobilne billboardy przygotowane przez Galerię RUSZ. Wystawa ma ukazać województwo jako wspólnotę, w której każda osoba jest ważna (...). Prace będą zadawać pytanie „Czego najbardziej nam potrzeba w obecnych, trudnych czasach?”.

W drugi weekend imprezy na niebie będzie można podziwiać malowniczą fiestę balonową. W tym roku weźmie w niej udział kilkanaście polskich drużyn.

Organizatorem Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Marszałek Piotr Całbecki.

Materiał prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor