Wydarzenia 24 wrz 2019 | Redaktor
Dwoje bydgoskich uczniów wśród najlepszych maturzystów w kraju

We wtorek (24 września) „najlepsi z najlepszych” odwiedzili marszałka województwa Piotra Całbeckiego/fot. Andrzej Goiński, mat. Urząd Marszałkowski

W gronie najlepszych zdających w skali całego kraju znalazło się dwoje maturzystów z Bydgoszczy: Przemysław Kubiak z „szóstki” i Zofia Zarzyka z „muzyka”. Wśród 67 wyłonionych są też cztery inne osoby z regionu.

Fundacja „Zawsze Warto” i Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku wybierają maturzystów z najlepszymi wynikami w ramach projektu „Matura na sto procent”. Finalistami zmogą zostać uczniowie, którzy z każdego przedmiotu maturalnego uzyskali wynik co najmniej 90 procent.

Z grona blisko 250 tysięcy uczniów, którzy zdawali w tym roku egzamin dojrzałości, wyłoniono 67 finalistów, a następnie 25 laureatów. Wśród „najlepszych z najlepszych”
znalazło się sześcioro maturzystów z naszego regionu – czworo laureatów, dwoje finalistów.

Znakomitymi wynikami uczniów mogą cieszyć się m. in. szkoły w Bydgoszczy: Przemysław Kubiak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich został laureatem projektu, a Zofia Zarzyka z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina – finalistką.

W gronie laureatów znaleźli się także: Antonina Łyczkowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu, Grzegorz Procyk z Liceum Akademickiego Zespołu Szkół UMK w Toruniu i Jakub Jędrzejczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Drugim obok Zofii Zarzyki finalistą z województwa jest Jakub Kompanowski z IV Liceum  Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

fot. Andrzej Goiński, materiały Urzędu Marszałkowskiego

- W Kujawsko-Pomorskiem mamy najliczniejszą grupę uczniów z najlepszymi wynikami na egzaminie maturalnym w skali całego kraju. Niezmiernie cieszy fakt, że wielu zdolnych młodych ludzi to nasi stypendyści – podkreśla marszałek Całbecki.

Uczniom wyróżnionym w projekcie gratulował i wręczał upominki we wtorek (24 września). W spotkaniu uczestniczyli także prezes Fundacji „Zawsze Warto” Marek Wasiak, rodzice maturzystów i dyrektorzy szkół.

fot. Andrzej Goiński, materiały Urzędu Marszałkowskiego

Większość wyróżnionych w projekcie uczniów to stypendyści marszałkowskich programów: „Prymus Pomorza i Kujaw” i „Humaniści na start!”. Urząd Marszałkowski przypomina, że także w tym roku szkolnym jest szansa na marszałkowskie stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Do 30 września trwa nabór wniosków. Na stypendium mogą liczyć dwa tysiące uczniów z kujawsko-pomorskich szkół. Wysokość wsparcia to nawet 500 zł miesięcznie, które można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera lub udział w dodatkowych zajęciach.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor