Wydarzenia 19 wrz 2018 | jg
Wybudują mieszkania specjalnie dla seniorów

fot. Anna Kopeć

Brak progów, większe pomieszczenia, a nawet taras. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwo Społecznego wybuduje mieszkania dedykowane seniorom. Pierwszy, pilotażowy budynek będzie przeznaczony wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia.

W środę (19 września) Magdalena Kwiatkowska, prezes zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, i Andrzej Malingowski ze Studia Architektonicznego Futura podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej kameralnego wielorodzinnego budynku mieszkaniowego przy ul. Jasnej 33 z przeznaczeniem dla seniorów.

Z tarasem i miejscem spotkań

Pięcokondygnacyjny budynek zostanie dostosowany dla osób, które wchodzą w wiek dojrzały, zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Zaplanowano łącznie 12 mieszkań, jedno- dwu- i trzypokojowych o powierzchni 30, 45 i 68 m2. W przyziemu zaprojektowano parking. Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze będą mieszkania o bezprogowym dostępie. Na klatce zamontowana zostanie winda dla niepełnosprawnych oraz uchwyty ułatwiające poruszanie się. Ponadto, odpowiednią kolorystyką zostanie zaznaczona identyfikacja poszczególnych kondygnacji, zastosowane też będzie mocniejsze oświetlenie. Inne udogodnienia to m.in. większe łazienki, pokoje i poszerzona komunikacja w mieszkaniach.

Wizualizacja budynku przy ul. Jasnej 33 / źródło: UMB

Na ostatnim piętrze powstanie miejsce rekreacyjno-integracyjne, gdzie mieszkańcy budynku będą mogli spotykać się i wspólnie spędzać czas. Znajdzie się tam aneks kuchenny, sanitariat i wyjście na 40-metrowy taras z widokiem na Bydgoszcz.

W budynku nie będzie obiektów handlowych. - Ale lokalizacja jest bardzo przyjazna seniorowi, bo wszystko jest blisko – sklepy, przychodnia, komunikacja miejska – zapewnia Magdalena Kwiatkowska.

Andrzej Malingowski / fot. Anna Kopeć

Jakie są wymagania, żeby zamieszkać w tym budynku? Trzeba mieć powyżej 60 lat i wpłacić 40 proc. wartości mieszkania. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się prawdopodobnie w 2020 roku.

Mieszkania komunalne dla seniorów

Kolejne mieszkania BTBS z przeznaczeniem dla seniorów powstaną przy ul. Rycerskiej 11. Będą to już mieszkania dostosowane dla osób starszych, ale w budynkach wielopokoleniowych. Obie inwestycje będą prowadzone w formule tbs, z partycypacją, na wynajem, oparte na wieloletnim finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego, przy wsparciu gminy. To pierwsza formuła finansowania. 

Magdalena Kwiatkowska / fot. Anna Kopeć

Jednocześnie BTBS przewiduje budowę mieszkań dla seniorów i osób niepełnosprawnych w drugiej formule, to jest przy wykorzystaniu innego źródła finansowego wsparcia – środków z Funduszu Dopłat BGK. Ta formuła pozwala na stworzenie miejskiego zasobu mieszkań dla seniorów. Umożliwi ona pozyskanie mieszkań przystosowanych dla osób starszych, w tym dla seniorów aktualnie zajmujących komunalne mieszkania nieprzystosowane do ich potrzeb, wieku i sprawności. Dla tych inwestycji rozważa się lokalizacje przy ul. Zygmunta Augusta, ul. Czarna Droga i w Fordonie.

Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy / fot. Anna Kopeć

jg Autor