Wydarzenia 22 lut 2020 | Redaktor
Wyburzanie kamienicy przy Rondzie Bernardyńskim [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Bydgoszcz zmienia się na naszych oczach. Przebudowy dróg utrudniają codzienność wielu kierowcom, to jeden wymiar prowadzonych prac w naszym mieście. Innym jest poznawanie nieznanych dotychczas faktów o historii miasta.

Przy okazji przeprowadzanych prac odkrywane są znaleziska archeologiczne, które ubogacają wiedzę o historii ulic, jakimi często uczęszczamy, albo nawet przy których mieszkamy, nie wiedząc jakie tajemnice kryją ich grunty.

Właśnie dziś, 22 lutego jedna z kamienic znajdująca się przy Rondzie Bernardyńskim poddana jest rozbiórce, zgodnie z planowanymi pracami przebudowy dróg miejskich. Przedtem jednak pod posadzką piwnicy, archeolodzy odnaleźli fragmenty ceramiki oraz kości należące do bydgoszczan. Odnalezione szczątki ludzkie świadczą o znajdującym się tam wcześniej cmentarzu.

fot. ZDMiKP

Bezcenne znaleziska zostaną poddane badaniom i będą miały swoje miejsce w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, natomiast szczątki bydgoszczan mają być pochowane według obrządku Kościoła Katolickiego.

fot. ZDMiKP

O wcześniejszych odkryciach archeologicznych związanych z przeprowadzanymi remontami dróg w naszym mieście pisaliśmy już na łamach Tygodnika Bydgoskiego tutaj.

Aktualnie utrudnienia w ruchu drogowym Ronda Bernardyńskiego i okolic są dość znaczne, zarówno dla kierowców jak i pieszych. Przy kolejnych remontach wiedza bydgoszczan o własnym grodzie jednak zyskuje nową perspektywę widzenia przeszłości, przez wieki czekającej w ziemi na dzisiejsze odkrycia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trwających właśnie prac rozbiórkowych przy Rondzie Bernardyńskim.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor