Wydarzenia 7 lut 2019 | Redaktor
Wydziały UTP z centrum przeniosą się na kampus. Powstanie nowy budynek

materiały UMB

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wybuduje na terenie swojego kampusu w Fordonie nowoczesny gmach. Uczelnia otrzymała już pozwolenie na budowę.

– Obiekt będzie na wskroś nowoczesny i innowacyjny – czytamy na stronie UTP. Projekt budynku, który stanie na terenie kampusu przy al. Kaliskiego, sporządził pracownik naukowy uczelni, dr hab. inż. arch. Piotr Obracaj z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Obiekt zostanie wzniesiony za Auditorium Novum, w miejscu obecnego boiska.

Inwestycja ma kosztować 47 milionów złotych, z czego większość – 30 milionów – pokryje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pozostałą część sfinansuje zarząd województwa oraz uczelnia ze środków własnych.

UTP uzyskało już od miasta pozwolenie na budowę. Obiekt ma zostać ukończony w 2020 roku. Elewacja zostanie wykonana ze szkła i betonu architektonicznego.


Budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne i piwnice. W środkowym segmencie, w atrium, znajdzie się sala wykładowa dla 600 osób, którą dzięki zastosowaniu kurtyn akustycznych będzie można dzielić na cztery lub dwie mniejsze sale, w zależności od bieżących potrzeb. Ma służyć nie tylko celom dydaktycznym, ale także organizacji imprez i widowisk kulturalnych.

przekrój budynku, materiały UTP

Do nowego obiektu, który zostanie wzniesiony na obecnym boisku, będzie można dostać się m.in. poprzez łącznik z Auditorium Novum. Kubatura dwóch segmentów wyniesie ok. 33 tys. metrów sześciennych. Obiekt pomieści ok. 700–900 pracowników.

Budowa nowego gmachu ma związek z planowanym przeniesieniem wydziałów spoza Fordonu do kampusu przy al. Kaliskiego. Uczelnia nie ogłosiła jeszcze na swojej stronie, które jednostki zostaną umieszczone w nowym gmachu. 

źródło: bydgoszcz.pl, utp.edu.pl

oprac. mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor