Wydarzenia 24 kwi 2019 | Redaktor
Wymyślili „Flisaka”, odebrali nagrody [ZDJĘCIA]

fot. Mikołaj Kuras

Flisak – tak nazywał się będzie prom, który połączy komunikacyjnie przeciwległe brzegi Wisły na wysokości Solca Kujawskiego w powiecie bydgoskim i Czarnowa w powiecie toruńskim. Nazwa jednostki została wybrana w wyniku konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski i samorząd gminy Solec Kujawski we współpracy z regionalnymi mediami. Zwycięscy pomysłodawcy odebrali w środę (24 kwietnia) nagrody – vouchery na zakup rowerów.

fot. Mikołaj Kuras

Zwycięską nazwę zgłosiły dwie rodziny – rodzina państwa Rogozińskich z Solca i rodzina państwa Życzko z Torunia. Nagrodami są vouchery o wartości 3 000 złotych każdy, z przeznaczeniem na zakup rowerów. Z rąk członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia i zastępcy burmistrza Solca Barbary Białkowskiej odebrali je w środę (24 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Ryszard Rogoziński i Maria Długosz-Życzko. Pani Długosz-Życzko poinformowała o przekazaniu swojej nagrody rodzinie z rejonu dotkniętego nawałnicą w 2017 roku.

fot. Mikołaj Kuras

Przeprawa promowa na wysokości Solca Kujawskiego-Czarnowa skomunikuje ważne drogi krajowe, nr 10 i nr 80, ułatwiając mieszkańcom tego rejonu m. in. dojazdy do pracy w firmach ulokowanych na terenie soleckiego parku przemysłowego. Inwestycję prowadzą samorząd województwa i miejsko-wiejska gmina Solec Kujawskim (partner wiodący), w partnerstwie z samorządami powiatów bydgoskiego i toruńskiego oraz gminą Zławieś Wielka. Prom – bocznokołowy, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe - który kosztuje 6 milionów złotych, powstaje w firmie Techno-Marine w Malborku. Będzie zabierał na pokład 15 samochodów osobowych i 80 osób.

Jednostka będzie gotowa pod koniec sierpnia. Ponieważ jednak wykonawca dróg dojazdowych i przyczółków przeprawy spóźnia się z realizacją zlecenia, rozpocznie służbę promową w przyszłym roku. A już tego lata przeznaczony zostanie do rejsów promocyjnych, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy województwa.

fot. Mikołaj Kuras

Źródło: Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor