Wydarzenia 2 mar 2019 | Redaktor
Zabytkowy tramwaj, muzyczna podróż  i potańcówka

20 stycznia obchodziliśmy 99 rocznicę Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Ze względu na żałobę narodową po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, świętowanie zostało przełożone. A huczne obchody odbędą się w sobotę 2 marca w Miejskim Centrum Kultury.

Z okazji 99 rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Miejskie Centrum Kultury zaprasza na trzy różne wydarzenia. W sobotę 2 marca o godz. 12.00 zaprasza mieszkańców do zabytkowego tramwaju na trasie Wilczak – Las Gdański, w którym spotkać będzie można bohaterki – bydgoszczanki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wspólnie podróżując tramwajem poznamy historię aktywistek, a sama wycieczka obfitować będzie w inne atrakcje i niespodzianki.

Start o godz. 12.00 na przystanku Pętla na Wilczaku – koniec trasy w Myślęcinku (przystanek Las Gdański). Tramwaj będzie kursował od godz. 12.00 do godz. 15.00. Przejazd jest darmowy.

Kolejnym wydarzeniem będzie muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety pt. „Niezmienna”. W sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury o godz. 19.00 posłuchać będzie można historii szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet. Ich zmagania z rzeczywistością skomentują słowem bydgoskie dziennikarki. Osobiste interpretacje piosenek zaprezentują bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośko – pianisty i aranżera. „Niezmienna” to niezwykłe elektroniczne aranżacje utworów przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas wieczoru publiczność stworzy integralną całość z artystami.

Na koniec zapraszamy na potańcówkę. W klimat lat 20. i 30. minionego wieku wprowadzi duet Przedwojenne Piosenki, który powstał z inicjatywy Tomka Grdenia – kontrabasisty i wokalisty. Artysta zaprosił do współpracy Malwinę Paszek, która dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd, oprócz pięknych i znanych szlagierów sprzed stu lat, takich jak „Zimny drań" czy „Miłość ci wszystko wybaczy", usłyszymy też zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej.

Na koncercie, prócz kontrabasu czy akordeonu, pojawią się mniej znane, ale charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty, jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.

Potańcówka rozpocznie się o godz. 20.30 w foyer MCK-u.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Źródło: MCK Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor