Wydarzenia 30 lis 2017 | Magdalena Liczkowska
Znamy wyniki BBO i lokalizację nowego basenu. Nie wszyscy głosowali uczciwie

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Michał Sztybel

Bydgoszczanie wybrali – kolejny basen powstanie na os. Tatrzańskim. Wiemy też, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Z wyjątkiem Wyżyn – urząd miasta podejrzewa, że nawet 4 600 głosów z tego osiedla może być sfałszowanych.

Na tegoroczną edycję Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego miasto przeznaczyło rekordową sumę niemal 10 milionów złotych. Rekordowa była też liczba oddanych na wybrane projekty głosów – ponad 42 tysiące. Wiadomo już na co zostaną przeznaczone środki. Ratusz ogłosił zwycięskie projekty z poszczególnych osiedli, których wykonanie przewidziane jest na przyszły rok.

Minimum 33 projekty


– W tym roku wybraliśmy do realizacji minimum 33 projekty, ale zobaczymy ile dodatkowo uda się ich wykonać. Większe kwoty na dane osiedla spowodowały, że zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie mieszkańców budżetem obywatelskim – tłumaczy dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Michał Sztybel.

Głosowanie na projekty trwało do końca października. Pomysł na to, co najbardziej przydałoby się na danym osiedlu mógł zgłosić każdy mieszkaniec miasta. Łącznie złożono ich ponad 500, z czego 274 pomyślnie przeszło weryfikację. Jakie projekty najchętniej wybierali mieszkańcy Bydgoszczy w tegorocznym plebiscycie? Najwięcej spośród zwycięskich inwestycji dotyczy budowy parkingów, chodników oraz zagospodarowania terenów zielonych. Ponadto, dzięki realizacjom tej edycji BBO bydgoszczanie będą mogli korzystać z toru do jazdy na rolkach i rowerze, odpocząć nad zrewitalizowanym wybrzeżem Kanału Bydgoskiego na Miedzyniu, pospacerować po ogrodzie rekreacyjnym na Błoniu oraz poćwiczyć na siłowni zewnętrznej. Szczegółowa lista zwycięskich projektów znajduje się na stronie www.bdgbo.pl.

Wyżyny bez rozstrzygnięcia

Nie obyło się bez kontrowersji. W przypadku Wyżyn nie ogłoszono wyników plebiscytu, ponieważ istnieje podejrzenie, że nawet 4600 głosów może być sfałszowanych.

– Z punktu widzenia Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego to najtrudniejszy i najsmutniejszy moment. W BBO kluczowe jest zaufanie mieszkańców, kluczowe jest to, aby mieszkańcy, którzy oddają głos nie utracili zaufania do tego projektu. Przypadek, który to zaufanie mógłby podważyć, zdarzył się właśnie na osiedlu Wyżyny – mówi Michał Sztybel.

Wątpliwości ratusza budzi 4600 głosów oddanych na dwa projekty (budowa pieszojezdni oraz budowy sięgacza) zgłoszone przez mieszkańców Wyżyn. Urzędnicy odkryli, że na 52 kartach do głosowania widniały dane osób zmarłych. Znaleziono także 72 głosy z nazwiskami panieńskimi co sugeruje, że dane mogły być wykorzystane przez osobę trzecią. Także IP komputerów, z których oddawano głosy na Wyżyny powtarzają się –  seryjne głosowanie w godzinach nocnych, nawet w odstępach 30-sekundowych było przeprowadzane z tych samych urządzeń.

Ratusz zapowiada, że dodatkowej weryfikacji zostanie poddanych niemal 5 tysięcy głosów. Urzędnicy będą kontaktować się z osobami, które wzięły udział w plebiscycie dotyczącym dwóch projektów na Wyżynach, i potwierdzać ich działanie. Sprawdzanie planują przeprowadzić do końca I kwartału 2018. Urząd miasta zapowiada także podjęcie stosownych kroków prawnych w związku z zaistniałą sytuacją.

Poczekają na baseny

Równolegle z głosowaniem na projekty w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbył się plebiscyt na lokalizację kolejnego z miejskich basenów. Do wyboru były trzy opcje – Miedzyń, osiedle Leśne lub Tatrzańskie. Wygrała ta ostatnia propozycja, na którą zagłosowało ponad 15 tysięcy osób. Drugie miejsce zajął projekt basenu na Miedzyniu (niemal 7 tys. głosów), a ostatnie – osiedle Leśne (ponad 4 tys. głosów).  Budowa pływalni w Fordonie rozpocznie się nie później niż w 2019 roku. Co z pozostałymi basenami? Budowa każdej nowej pływalni będzie zaczynała się nie rzadziej niż co dwa lata, a kolejność wyłoniona w tegorocznym głosowaniu będzie w dalszym ciągu wiążąca.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR