Wydarzenia 26 cze 13:00 | Redaktor
Żywie Biełaruś! Nagrody „Grand PiK2021” wręczone [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, autorzy „Pieśni Przebudzenia” z Polskiego Radia Białystok oraz Ewa Szkurłat, autorka słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” z Polskiego Radia Kraków zdobyli główne nagrody w Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK2021”. Galę uświetnił występ zespołu „Raz, Dwa, Trzy”.

Uroczystą galą w bydgoskiej Operze Nova zakończyła się w piątek (25 czerwca) kolejna edycja konkursu organizowanego przez Polskie Radio PiK. W tym roku o nagrody, których łączna pula wynosiła ponad 50 tysięcy złotych, rywalizowała rekordowa liczba 41 prac, zgłoszonych przez autorów z całej Polski. Zgodnie z myślą pomysłodawcy konkursu, wieloletniego prezesa bydgoskiej rozgłośni, Michała Jagodzińskiego (zm. w 2015 r), że „utwory mogą różnić się gatunkami, ale musi je łączyć sztuka”, wpłynęły różnorodne dzieła – reportaże, słuchowiska, audycje.  

Ostatecznie jury w składzie Andrzej Brzoska, Jarosław Jakubowski, Henryk Rozen postanowiło przyznać :

Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego przyznać Alicji Pietruczuk i Źmicierowi Kościnowi autorom „Pieśni Przebudzenia” z PR Białystok za wyraziste przedstawienie tęsknoty do wolności Białorusinów przy pomocy dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy oraz prezentacji współczesnych i historycznych białoruskich pieśni patriotycznych.

Nagrodę GRAND PiK 2021 ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego Ewie Szkurłat autorce słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” z PR Kraków za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie.

Podczas gali w Operze Nowa Źmicier Kościan mówił, dziękując za przyznanie nagrody: - Tak naprawdę ta praca nie byłaby możliwa bez setek naszych kolegów dziennikarzy, pracujących w nieludzkich warunkach, dość często celowo ostrzeliwanych przez funkcjonariuszy milicji w Mińsku i w innych miastach na Białorusi. Podkreślił też zaangażowanie obywateli Białoruci, którzy nagrywali dźwięki, wideo, robili zdjęcia w państwie, które przez jakiś czas było odłączone od Internetu. – Dzięki współczesnym technologiom, ci ludzie się przebili – mówił. – Ten sierpień sprawił, że na Białorusi odbyła się rewolucja świadomości. Białorusini się przebudzili. Ta nagroda należy się tysiącom, milionom obywateli Białorusi, którzy i dziś walczą o własną godność i wolność. Żywie Biełaruś!

Galę finałową konkursu uświetnił występ zespołu „Raz, Dwa, Trzy”. Transmisję przeprowadziło Polskie Radio PiK oraz rozgłośnie w Opolu, Koszalinie, Rzeszowie i warszawskie RDC.

Konkursowi towarzyszyły również czterodniowe warsztaty dziennikarskie, które odbyły się w gościnnych progach Bydgoskiego Centrum Sportu na obiektach Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163.

Szczegółowe wyniki:

KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH „GRAND PiK 2021"

WERDYKT JURY

Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymują: Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn autorzy „Pieśni Przebudzenia” z PR Białystok
za wyraziste przedstawienie tęsknoty do wolności Białorusinów przy pomocy dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy oraz prezentacji współczesnych i historycznych białoruskich pieśni patriotycznych.

Nagrodę GRAND PiK 2021 ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego otrzymuje:
Ewa Szkurłat autorka słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” z PR Kraków
za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie.

Nagroda Specjalna ufundowana przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji została przyznana:
Maciejowi Słyszowi za słuchowisko dokumentalne „358 dzień roku” z PR Rzeszów
za przedstawienie życia więziennego w aurze Świąt Bożego Narodzenia co wydobywa w niekonwencjonalny sposób mało znane prawdy o ludziach odbywających kary.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała
Bruskiego otrzymuje:
Marta Wągrocka za rolę Geni w słuchowisku „Ktoś na panią czeka” produkcji Teatru PR
Aktorka stworzyła w tym słuchowisku opowiadającym historię z czasów Holokaustu, bardzo wiarygodną postać ożywioną optymistyczną wiarą w dobry los i pełną autentycznego liryzmu.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana:
Michałowi Słobodzianowi z PR PiK Bydgoszcz za utwór „Wickowa batalia”
za bardzo skuteczne wydobycie z zapomnienia Wicka Rogali – kaszubskiego artysty i działacza. Odnalezienie, opracowanie i skomponowanie z nagrań archiwalnych portretu tej niegdyś bardzo popularnej w Bydgoszczy postaci z pewnością wzbudziłoby aprobatę Patrona niniejszej nagrody.

Nagroda rzeczowa ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana:
Jolancie Rudnik, Annie Rawskiej z PR Koszalin za reportaż „Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia GUSTLOFFA”
Reportaż, który wysnuły autorki z listu znalezionego w butelce na morskiej plaży jest ciekawym przyczynkiem do całej historii zatopionego GUSTLOFFA i daje pojęcie o tym jak taka katastrofa może wpłynąć na życie ludzi związanych z jej ofiarami.

Wyróżnienie ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy otrzymują:
Jarosław Juszkiewicz, Jacek Kurkowski (realizacja akustyczna) z PR Katowice za trzy odcinki cyklu „Światy Lema”
Jest to bardzo interesująca próba popularyzacji utworów Stanisława Lema przy pomocy atrakcyjnych akustycznie odwołań do migawkowych obrazów sugerujących słuchaczowi „światy Lema” opisane w kolejnych jego książkach.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Jarosław Jakubowski
Henryk Rozen

KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH „GRAND PiK AKADEMICKI”

WERDYKT JURY

Nagrodę Główną ufundowaną przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji otrzymuje:
Maja Szczepocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za reportaż „Statystycznie to tylko praca”
za portret ankieterki pracującej w Urzędzie Statystycznym i przybliżenie zawodu, który wymaga społecznego zaufania.

Wyróżnienie - ufundowane przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, przyznane zostało:
Joannie Dudek z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego za reportaż zatytułowany „Z podwórka na stadion” za dość interesujący portret zawodniczki (piłkarki) skomponowany ze zwierzeń bohaterki i efektów dźwiękowych obrazujących różne aspekty działań zawodniczki uprawiającej piłkę nożną.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Jarosław Jakubowski
Henryk Rozen

KONKURS DLA SŁUCHACZY I INTERNAUTÓW na wybór wraz z uzasadnieniem najciekawszego utworu spośród zgłoszonych do Konkursu Artystycznych Form Radiowych „GRAND PiK 2021” 

Nagrodę Polskiego Radia PiK otrzymuje Pani Wiktoria Formella, która wybrała utwór „Bilet powrotny proszę” Adama Bogoryi-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier. Motywując wybór, Pani Wiktoria wskazała na rozproszoną, utkaną z kilku mikrohistorii narrację, która pozwala ukazać doświadczenie bezdomności, życia na ulicy z kilku perspektyw.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Jolanta Kuligowska - Roszak
Ewa Kurzawa - Walkowiak
Michał Jędryka
Magdalena Gill

materiały radia PiK

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor