Zdrowie i uroda 12 wrz 2020 | kd
Zażywasz paracetamol? Lekarze ostrzegają przed skutkami ubocznymi

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych. Stosowany jest od bardzo dawna. Obecnie lekarze odkryli, że lek powoduje niespodziewany skutek uboczny.

Pomimo, że paracetamol wydaje się być lekiem o którego działaniach wiemy już wszystko, to jednak okazuje się, że zbadany został kolejny skutek uboczny.

Zdaniem badaczy, kierowanych przez neurobiologa Baldwina Waya z Ohio State University, zażywanie paracetamolu zwiększa naszą skłonność do podejmowania ryzyka.

Działanie takie zaobserwowano już po zażyciu jednej, 1000-miligramowej dawki tego leku. 

Eksperyment polegał na pompowaniu widocznego na ekranie balonika. Każde dopompowanie oznaczało możliwość otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, ale zwiększało też ryzyko pęknięcia balonika. W takim przypadku należne pieniądze przepadały.

W trakcie badania, naukowcy zaobserwowali, że osoby zażywające lek znacznei częściej podejmowały to ryzyko i dopompywały balonik, tak by zwiększyć swój zarobek. Druga grupa, która zażywała palcebo nie była tak skłonna do podjęcia ryzyka.

 Badanie obejmowało także prognozowanie ryzyka dla różnych scenariuszy wydarzeń, jak skoki na bungee, jazda samochodem czy przewidywanie wyników rozgrywek sportowych.

Lekarze teraz będą prowadzić dalsze badania, by powiększyć naszą wiedzę na temat tego zjawiska.

 

Inf. tech.wp.pl

kd Autor