Aktualności 15 kwi 19:31 | mk
Budowa osiedla Nowy Port. Wjechał ciężki sprzęt

fot. AWZ Deweloper

Rozpoczęły się prace ziemne naprzeciwko Opery Nova. W I etapie budowy osiedla Nowy Port powstaną dwie duże kondygnacje podziemne - przeznaczone na halę garażową.

Inwestycję na działce między ulicami Focha, Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy realizuje AWZ Deweloper. Przedsięwzięcie podzielono na etapy - w pierwszym powstaną apartamentowcew kwartale ulic Obrońców Bydgoszczy od północy i Marcinkowskiego od zachodu. Rewitalizacja czeka zabudowę po fabryce  „Befana”. To 30 proc. inwestycji.

– Miesiące zimowe wykorzystaliśmy na przeprowadzenie głównych prac konstrukcyjnych w historycznej fabryce oraz wykonanie wzmocnień sąsiadującej zabudowy. Dzięki odpowiedniemu jej zabezpieczeniu, mogliśmy bezpiecznie przystąpić do robót ziemnych – mówi Łukasz Iglewski, kierownik budowy.

Garaż, rowerownie, komórki

Na plac budowy wjechał ciężki sprzęt, który posłuży do wykonania obudowy wykopu pod kondygnacje podziemne. Przewidziano budowę podziemnego garażu, czterech rowerowni, stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych i komórek lokatorskich.

fot. AWZ Deweloper

– Aby wykonać taką halę garażową, musimy zejść w dół z wykopem na głębokość ponad 6 metrów – tłumaczy Iglewski. – Aby bezpiecznie wykonać taki wykop i w nim pracować, niezbędne jest wykonanie jego szczelnej obudowy. Projektant przewidział ścianki szczelne w postaci grodzic stalowych oraz lokalnie, w sąsiedztwie zabudowy istniejącej, z palisady żelbetowej. Ściany obudowy wykopu zejdą do głębokości iłów, tworząc szczelną komorę. To pozwoli obniżyć poziom wód gruntowych wewnątrz wykopu, bez wpływu na otoczenie zewnętrzne. Prace prowadzone będą technikami bezwibracyjnymi, aby zminimalizować uciążliwości dla sąsiadów – zapowiada.

fot. AWZ Deweloper

Ta część prac potrwa do trzech miesięcy. „Pierwsze betonowania i żurawie pojawią się na budowie latem” – zapowiada inwestor.

Multifunkcyjny kwartał miasta

AWZ Deweloper rekalmuje Nowy Port jako „Serce Bydgoszczy” – zagospodarowanie „brakującej części Śródmieścia”. W pierwszym etapie powstaną dwie z czterech wież mieszkalnych i budynki pierzejowe od strony nowej zielonej alei. Na parterach tych budynków zaplanowano miejsca na punkty handlowe i usługowe, na piętrach – apartamenty.  Projekt ma być mocno zakorzeniony w Bydgoszczy, architekci inspirowali się m.in. bydgoską secesją. Elewacje mają wyróżniać szlachetny kamień, naturalne drewno, terrazzo.

mat. AWZ Deweloper

– W założeniach bardzo mocno wybiegamy w przyszłość. Projektujemy multifunkcyjny kwartał miasta, z nowatorskimi rozwiązaniami, odpowiadający na potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń –  mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu AWZ Deweloper. 

mk Autor