Aktualności 1 sie 2020 | Redaktor
Cena złota bije rekordy [WYKRES]

fot. pixabay

W tym tygodniu cena złota osiągnęła historyczny poziom i wynosi 1930 dolarów za uncję. Ostatnio tak wysoka (1920 dolarów) była po zamachach z września 2011 roku.

Co ma na to wpływ? Słabnący dolar amerykański, ponieważ złoto jest uważane za inwestycję chroniącą przez spadkami wartości waluty papierowej. Wpływ na cenę złota ma także niepewność polityczna m.in. związana z napiętymi stosunkami USA-Chiny oraz polityka banków centralnych wywołana epidemią koronawirusa.

 

Od początku roku cena złota wzrosła o 25 procent, z czego o 8 procent w czerwcu. W styczniu było to około 1,6 tys. dolarów za uncję. Drastyczny skok nastąpił w marcu w wyniku wybuchu pandemii. Na początku lipca notowania przekroczyły psychologiczną granicę 1,8 tys. dolarów. Obecnie złoto w Polsce wyceniane jest poniżej 7300 zł za uncję.

 

- money.pl

 

 

Niedawno Narodowy Bank Polski zakupił ponad 100 ton złota, czym zwiększył polskie rezerwy strategiczne. Ponadto podjęto decyzję o sprowadzeniu polskiego złota do kraju, które będzie przechowywane w skarbcach NBP. Obecne polskie zasoby to 228,6 ton złota. Dzięki działaniom banku centralnego w ostatnim roku NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.

 

Na podstawie: money.pl, forsal.pl

Blanka Rusinek

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor