Aktualności 21 kwi 16:40 | mk
Czwarty krąg coraz bliżej. W lipcu przetarg na budowę

Rozbudowana Opera Nova/wizualizacja Warsztat Architektury Pracownia Autorska Sopot

Zarząd województwa przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na rozbudowę Opery Nova. Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2024 roku.

Rozbudowy Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova dotyczyła środowa (21 kwietnia) konferencja marszałka województwa.  - Te inwestycje są niezbędne, by obie nasze flagowe instytucje kultury, posiadające renomę w kraju i za granicą, godnie wypełniały swoją misję – podkreśla Piotr Całbecki.  

Koszty po połowie

Porozumienie w sprawie budowy czwartego kręgu opery podpisano trzy lata temu. Kosztami - które wyniosą 114 mln złotych - podzielą się po połowie Województwo i Miasto Bydgoszcz.

Nowy krąg będzie liczył cztery kondygnacje, z budynkiem głównym zostanie połączony na kilku poziomach. Znajdą się w nim m.in. sala kameralna z widownią na blisko 500 miejsc, sala kinowa na 205 osób, hol z szatniami dla widzów i przestrzeń wystawiennicza. Dwupoziomowy podziemny parking pomieści 226 pojazdów.

Przetarg na budowę zostanie ogłoszony w lipcu. Roboty mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku i zakończyć w połowie 2024 roku.

Filharmonia - o sto milionów więcej

Równolegle realizowana jest rozbudowa Filharmonii Pomorskiej. Konkurs na koncepcję architektoniczną został rozstrzygnięty w maju 2020 roku. Zwyciężył projekt biura Kozień Architekci s.c. Kraków, które zajmie się wykonaniem dokumentacji projektowej. Uroczyste podpisanie umowy przewidziane jest na maj. Koszt tego etapu inwestycji to 14 milionów złotych, zostanie sfinansowany z budżetu województwa.

Wizualizacja Kozień Architekci Kraków

Wcześniej, w 2017 roku, program funkcjonalno-użytkowy rozbudowy przygotowała poznańska firma Sound & Space. W wyniku inwestycji filharmonia zyska 10 tys. m kw. powierzchni. Poza salą kameralną na 350 osób z estradą dla 30-osobowej orkiestry i chóru powstanie zaplecze dla artystów, dodatkowe przestrzenie foyer, restauracja, rozwiązany ma zostać także problem miejsc parkingowych.

Wizualizacja Kozień Architekci Kraków

Główny gmach czeka kompleksowy remont. Sala koncertowa ma zostać odświeżona, ale w sposób, który nie naruszy jej akustyki. Powstanie zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych oraz m.in. klimatyzacja estrady i widowni.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 210 mln złotych. 

Na podstawie: UMWK-P

mk Autor