Aktualności 10 cze 2020 | Redaktor
Długi weekend bez prawa jazdy? Sprawdź, czym zaskoczy Cię drogówka

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Długi weekend oraz odmrażanie branży turystycznej zachęcają do wyjazdów. Na ten czas także przygotowała się policja. Od 10 czerwca kierujących czekają wzmożone kontrole.

Od 10 do 14 czerwca do zabezpieczenia ruchu drogowego skierowano 4 tys. funkcjonariuszy. Mają oni prowadzić wzmożone kontrole nie tylko kierujących. 

Pierwszą niespodzianką, jaka może nas spotkać, jest kontrola maseczek. Dotyczy to wszystkich poruszających się kontrolowanym pojazdem. Mandat za takie wykroczenie może wynieść 500 złotych. 

Kolejną innowacją jest uruchomienie sieci nowoczesnych fotoradarów. Będą one egzekwowały niższe normy prędkości. Tym samym zwiększy się liczba wystawianych na tej podstawie mandatów.

Komenda Głowna Policji przypomina także o obowiązku zapinania pasów również przez pasażerów oraz przewożeniu dzieci w specjalnych fotelikach. Pasażer bez pasów naraża się na 100 zł grzywny. Także kierowca może zostać dodatkowo ukarany za niedopilnowanie zapięcia pasów przez pasażerów. Natomiast za przewożenie dziecka bez fotelika grozi sześć punktów karnych i mandat do 150 złotych. 

Kolejnym nowym narzędziem policji są specjalne samochody, które trafiły do wydziałów ruchu drogowego. Są to m.in. skody superb z silnikami 2.0 o mocy 272 KM. Dopełniają one flotę już operujących samochodów bmw. Policyjne auta wyposażone są w laserowe mierniki prędkości i wideo-rejestratory. 

Z najnowszych statystyk KGP wynika, że od początku 2020 roku do 9 czerwca policjanci odnotowali 8600 wypadków, w których zginęło 915 osób, a ponad 9650 zostało rannych. Niższe o ponad 20 proc. liczby są po części efektem obostrzeń w związku z koronawirusem oraz ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu. 

Mimo mniejszej liczby wypadków od początku roku już 27 tys. kierujących straciło prawo jazdy. Jest to o ponad 7 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Świadczy to o zaostrzaniu przepisów i ich egzekwowania. 

 

Na podstawie: KGP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor