Aktualności 25 lis 12:20 | kp
Komisja Wspólna ma nowego współprzewodniczącego. Został nim marszałek Piotr Całbecki

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przez najbliższe pół roku marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki będzie współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Dzisiaj (25 listopada) odbyło się pierwsze posiedzenie pod jego przewodnictwem.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego to organ pomocniczy Rady Ministrów, który stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Drugim jego współprzewodniczącym jest reprezentujący stronę rządową minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Wśród tematów dzisiejszego posiedzenia poruszano m.in. kwestię podziału przyszłorocznej subwencji oświatowej oraz tegorocznej rezerwy subwencji, która zostanie podzielona między gminy, powiaty i województwa o najniższych dochodach per capita. Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

– Jestem członkiem komisji od ponad roku. Jeśli miałbym ocenić tematy, które do tej pory były omawiane na tym forum, to brakuje mi bardziej holistycznego podejścia. Zajmujemy się ogromem spraw bieżących, co jest zrozumiałe, szczególnie kiedy mamy pandemię i z konieczności musimy podejmować wiele decyzji ad hoc. Mówiąc o holistycznym podejściu i obszarach, którymi powinniśmy się pilnie zająć, mam na myśli potrzebę spokojnej dyskusji o naszej przyszłości w Unii Europejskiej – mówi marszałek Piotr Całbecki w wywiadzie dla Związku Województw RP.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

– Czuję się w obowiązku zainspirować stronę samorządową do współpracy z rządem w zakresie negocjowania warunków umowy partnerskiej z Komisją Europejską. Rząd powinien realnie uwzględnić nas w agendzie tych negocjacji. Inną ważną kwestią, którą będziemy chcieli poruszyć na najbliższym posiedzeniu, jest obrona integralności samorządów. Mam tu na myśli rządowy pomysł podziału Mazowsza. Nie można przygotowywać takich planów bez szerokich konsultacji – dodaje marszałek.

Piotr Całbecki zapowiedział, że wśród tematów, które chce jeszcze poruszyć na forum komisji, są m.in. systemowa pomoc dla branży gastronomicznej oraz problem nielegalnych składowisk odpadów (w związku z pożarem na składowisku opon w Raciniewie).

źródło: Urząd Marszałkowski

 

kp Autor