Aktualności 12 lut 2020 | Redaktor
Dzielni młodzi wolontariusze. Rusza konkurs „Ośmiu Wspaniałych” 2020

fot. ilustracyjna Pixabay

Działalność najwytrwalszych wolontariuszy spośród dzieci i młodzieży jest doceniona i wyeksponowana dzięki konkursowi, który właśnie jest przeprowadzany w wielu miastach Polski, także w Bydgoszczy.

Rozpoczyna się nabór kandydatur do Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” 2020. Konkurs organizowany jest w 85 miastach całej Polski, w tym w Bydgoszczy. Wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych w stolicy. Joanna Fabisiak, samorządowiec z warszawskiego Żoliborza, zaniepokojona rosnącą liczbą przestępstw dokonywanych przez młodzież i eskalacją przemocy pośród nastolatków oraz coraz młodszym wiekiem popełniających wykroczenia, zainicjowała tenże konkurs. Nazwa została zainspirowana popularnym w tamtych czasach westernem pt.: „Siedmiu Wspaniałych”.

Idea przeciwstawiania się złu realizuje się więc w konkursie, eksponowaniem i uhonorowaniem tych, którzy już w młodym wieku działają w swoim środowisku na rzecz dobra. „Wystarczy niewielu, by zmienić wiele” - brzmiało motto konkursowe.

Wypromowanie konkursu odbyło się poprzez samorządy. Warszawa w tamtych czasach była podzielona na siedem dzielnic-gmin, w momencie gdy została utworzona w stolicy ósma gmina konkurs przyjął nazwę „Ośmiu Wspaniałych”.

Dziś każde miasto dokonuje wyboru na najlepszych wolontariuszy, a następnie przedstawia ich całej Polsce.

Młodzieżowe wolontariaty działają na przykład w szkołach, w tzw. Klubach Ośmiu, realizując program wychowawczy Joanny Fabisiak pt.: „Wychowanie przez działanie”.

Kandydatury mogą być zgłaszane jako indywidualne lub grupowe, ważne jest zapoznanie się z kategoriami wiekowymi konkursu. I tak, w zgłoszeniach indywidualnych mamy kategorie: „Ósemeczka” - są to uczniowie klas 4-6 SP, „Ósemka Junior” - uczniowie klas 7-8 SP oraz kategoria „Ósemka Senior”, obejmująca uczniów klas 1-5 ze szkół ponadpodstawowych.

Natomiast zgłoszenia grupowe kwalifikowane są w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” - to grupy wolontariuszy z klas 4-8 SP, a „Ósemki” - to młodzież z klas 1-5 szkół ponadpodstawowych.
Zgłaszać kandydatury do konkursu „Ośmiu Wspaniałych” 2020 można do 25 lutego br.

Szczegółowe informacje na temat formy i regulaminu konkursowego dostępne są na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz na stronach fundacji „Świat na Tak” - organizatora konkursu.

 

źródło: Inf. prasowa UMB, swiatnatak.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor