Aktualności 21 kwi 13:27 | ak
Nie żyje Maksymilian Kasprzak - ostatni ułan

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W wieku 101 lat zmarł we wtorek (20 kwietnia) Maksymilian Kasprzak, ostatni ułan, kombatant września 1939, żołnierz przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, harcerz, członek honorowy towarzystwa wioślarskiego. Związany z Bydgoszczą z wyboru. Jak sam mówił, miasto nad Brdą to jego dom.

Urodził się w 1919 roku w Szczecinie, ale jego rodzina wybrała polskość i Bydgoszcz na własne miejsce do życia. Jako osiemnastolatek zgłosił się na ochotnika do wojska, wybierając chełmiński pułk ułanów. We wrześniu 1939 walczył pod Krojantami, a potem w bitwie nad Bzurą, największym starciu wojny obronnej.
 
Po wojnie zrobił maturę, skończył ekonomię w Poznaniu i studia pedagogiczne w Bydgoszczy, został biegłym księgowym. Pracował m. in. w wytwórni prochu w Łęgnowie, Centrali Produktów Naftowych, Pralniczej Spółdzielni Pracy, firmie kolportażowej Ruch i Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych. 

Był aktywnym działaczem społecznym aż do 2010 roku. Działał w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, harcerstwie i towarzystwie wioślarskim, gdzie był m. in. szkoleniowcem, wiceprezesem i prezesem; członkiem honorowym towarzystwa.

Uhonorowany m. in. marszałkowskim Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Zmarł w wieku 101 lat.

Na podstawie: mat. UMWK-P

ak Autor