Aktualności 6 paź 10:40 | Klaudia Peplinska
Posłanki KO chcą skontrolować Urząd Wojewódzki

Poniedziałkowa (5 października) konferencja prasowa przed wejściem do KP Urzędu Wojewódzkiego/ fot. Anna Kopeć

W poniedziałek (5 października) posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich zapowiedziały kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Chcą sprawdzić, czy wojewoda jest właściwie przygotowany na walkę z pandemią. Takie działania prowadzone są w całym kraju, przez różnych posłów Koalicji Obywatelskiej.

– Dzisiaj zachorowało ponad 2006 osób w kraju. W kujawsko-pomorskim mamy 109 zdiagnozowanych przypadków. Jesteśmy na dziewiątym miejscu, jeżeli chodzi o województwa i zachorowalność, wczoraj byliśmy na pierwszym. Pandemia się rozprzestrzenia i Polacy boją się o siebie, o życie i zdrowie swoje i swoich najbliższych – mówiła Iwona Kozłowska na konferencji prasowej dotyczącej kontroli poselskiej w Urzędzie.

Iwona Kozłowska/ fot. Anna Kopeć

– Chcemy sprawdzić jak ta sytuacja, która się wytworzyła w kraju, trudna dla nas wszystkich, jest nadzorowana przez rząd, ale w terenie. W jaki sposób premier Morawiecki nadzoruje przeciwdziałanie pandemii, zabezpieczenie Polaków w terenie – wyjaśniła posłanka. 

Kontrola urzędów w całym kraju

W całym kraju posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą sprawdzić, jak działają Urzędy Wojewódzkie – łącznie skontrolowanych będzie 16 placówek. W bydgoskim urzędzie posłanki chcą poruszyć z wojewodą kilka kwestii dotyczących przygotowania województwa kujawsko-pomorskiego na pandemię. Pytać będą m.in. o liczbę miejsc w szpitalach, o współpracę wojewody z samorządem, a także o decyzję, jaką podjął wojewoda, by koordynować walkę z pandemią.

Iwona Hartwich /fot. Anna Kopeć

– Chcemy wiedzieć, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja w naszym kraju. Jesteśmy bardzo mocno zaniepokojeni dlatego, że w naszym województwie bardzo wzrosła liczba zachorowań na COVID-19. – mówiła Hartwich. – Chcemy wiedzieć, jakie zadania zostaną zlecone i faktycznie jakie są nakładane na wojewodów w związku z pandemią, a które są jedynie fikcją ogłaszaną na konferencjach premiera – dodała posłanka.

Szczepionki na COVID-19

Kolejną kwestią, którą chcą poruszyć posłanki, są szczepionki. – Chcemy się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja ze szczepionkami przeciwko grypie, ponieważ rząd informuje, że pacjenci, osoby starsze po 75 roku życia, otrzymują te szczepionki za darmo, ale tych szczepionek po prostu nie ma – mówiła Iwona Kozłowska.

– W tej chwili jest już czas zachorowalności na przeziębienia, na grypy, to nie jest dobry moment na szczepienia. Szczepić się powinniśmy pod koniec sierpnia, na początku lub w połowie września. W tej chwili mamy październik, szczepionek nie ma – podkreślała. – Być może dowiemy się od pana wojewody i jego służb, jakie zabezpieczenie w województwie kujawsko-pomorskim jest dla naszych seniorów, bo to dla nich przede wszystkim walczymy.

Klaudia Peplinska Autor

red. Klaudia Peplinska